SME

Mám pre vás dve správy. Jednu dobrú a jednu zlú

Zavádza sa nový katalóg výkonov, ale potrebujeme oveľa viac.

Autor je predseda Banskobystrického samosprávneho kraja

Dobrá správa je, že minister zdravotníctva Kamil Šaško po roku tlaku a mnohých odkladoch na spoločnej tlačovej konferencii oznámil spustenie pilotnej fázy zavádzania nového katalógu výkonov. Ešte nie je dobojované.

Po šesťmesačnom preskúmaní musí minister zabezpečiť financovanie nového katalógu tak, aby od apríla 2026 mohli platiť férové sadzby pre lekárov.

Za tento katalóg bojujeme už viac ako rok, pretože práve zlé nastavenie platieb špecialistom spôsobuje akútny a drastický nedostatok odborných lekárov v ambulanciách. Všetko sa to začalo pred viac ako rokom, keď sme naplno prežili krízu v pneumologickom odbore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odchody a straty

Náhle nám v kraji skončili dve pneumologické ambulancie a bola ohrozená základná starostlivosť o pacientov s pľúcnymi problémami. Lapidárne povedané, astmatikom nemal kto predpísať lieky. Preto sme iniciovali zmenu vyhlášky, vďaka ktorej tieto lieky mohli predpisovať aj všeobecní lekári. To však bolo len rýchle a dočasné riešenie.

Preto mám radosť, že sa tento proces konečne začal. Nový katalóg, ak všetko dobre pôjde, bude fungovať od apríla budúceho roku.

A to je tá zlá správa. Odborní lekári a špecialisti zo všetkých oblastí nám zo siete ubúdajú šialeným tempom – odchádzajú do penzie, odchádzajú do zahraničia, venujú sa iným špecializáciám.

Je to do veľkej miery preto, že v súčasnom systéme nedokážu fungovať a takéto ambulancie vyrábajú tisícové straty mesačne – sami sme v kraji takúto ambulanciu založili a stále ju musíme dotovať. My tú našu nejako dotujeme, ale keby si chcel takúto ambulanciu založiť lekár sám, musel by tieto výpadky kompenzovať viac či menej legálnymi a viac či menej korektnými poplatkami.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríme o takmer 40-tisíc eurách na poplatkoch ročne, len aby takáto ambulancia bola na čistej nule. Asi nie je záhada, že sa do toho nikomu nechce.

Čaká nás ešte ďalší rok v tomto stave a potom bude nový katalóg výkonov pre päť špecializácií. Teda ani zďaleka nie pre všetky.

Drvivá väčšina verejnej pozornosti sa venuje nemocniciam, ich výstavbe a nevýstavbe, pozemkom, projektom, miliardám, ktoré nás budú stáť, a nemáme ich. Pritom z pohľadu verejného zdravia a dostupnosti je ambulantný sektor ešte dôležitejší. Aj preto, že predchádza zbytočným a nákladným hospitalizáciám.

A o ňom sa hovorí málo, ak vôbec. Preto ministerstvu zdravotníctva ponúkame ďalšie tri projekty, ktoré dostupnosť zlepšia, systém zefektívnia a ušetria aj peniaze.

Nepotrebujeme bludy

Po prvé, je to podpora projektov telemedicíny. Tu ako kraj ponúkame pilotný projekt v oblasti kardiológie. Máme ho pripravený, čerpáme zo skúseností Chorvátska a Slovinska, kde to už funguje.

SkryťVypnúť reklamu

Stav pacientov je možné monitorovať na diaľku, lekár tak v čase vidí, či sa pacientovi stav zlepšuje, zhoršuje alebo je stabilizovaný.

Zvýši sa tak bezpečnosť pacienta a uvoľnia sa kapacity lekárov, kam by sledovaný pacient nemusel chodiť na kontrolu zbytočne, ale zhoršenie stavu lekár zaznamená.

A prečo náš kraj ako pilot? Pretože sme najrozľahlejší kraj s najväčším počtom malých sídiel a najťažšou dostupnosťou.

Po druhé, budeme naliehať na presun stabilizovaných pacientov od špecialistov k všeobecným lekárom. Uvoľní sa tak kapacita špecialistov, aby sa mohli venovať akútnym a novým prípadom. Zvýši to efektivitu celého systému ambulantnej starostlivosti a dostupnosť akútnym pacientom. Myslíme si, že toto by malo nabrať rýchle tempo.

Po tretie, odbremenenie od zbytočnej byrokracie. Tu je na dobrej ceste legislatíva k e-zdraviu, v máji by ju mal schvaľovať parlament – a ja sa hlásim na pomoc ministrovi, že budem kričať, keby sa veci zasekli. Lebo podľa našich odhadov by takáto zmena priniesla zníženie administratívnej záťaže v ambulanciách o 70 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Ak niečo v oblasti zdravotníctva nemáme, je to čas. Situácia je bez preháňania kritická a stále sa rýchlo zhoršuje. Chýbajú nám stovky špecialistov – to znamená desiatky tisíc oneskorených diagnóz, oneskorenej liečby a následne vyšších nákladov. Liečiť zlý stav je vždy drahšie ako včas liečiť menej zlý. O zbytočných predčasných úmrtiach ani nechcem písať.

Toto je skutočný problém, ktorý táto krajina má. Nie bludy a výmysly, o ktorých denne počúvame. Pánovi ministrovi ďakujem, že nás vypočul, ale potrebujeme oveľa viac. Slovensko si už naozaj nemôže dovoliť robiť veci pomaly.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 931
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 044
  3. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 4 422
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 4 055
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 952
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 590
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 474
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 328
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Je trestuhodné, ak Slovensko (i Česko) vedia o sebe tak málo, že musíme tipovať.


Ľubomír Jaško

Slovenský škandál na pražskom knižnom veľtrhu.


52

Zavádza sa nový katalóg výkonov, ale potrebujeme oveľa viac.


Ondrej Lunter
Kremeľ.

Historický revizionizmus Kremľa: stav v regióne strednej a východnej Európy


Katarína Klingová 4
SkryťZatvoriť reklamu