Autor je umelec a publicista
Zadržanie neonacistov zo skupiny, ktorá zrejme stála za prípadmi pouličného násilia v Bratislave, je dobrou správou nielen preto, že polícia robila svoju prácu. Dôležité je aj to, že to urobila demonštratívnym spôsobom a akciu s názvom Valhalla náležite spropagovala na sociálnych sieťach a v médiách. To môže byť signál, že vládna garnitúra nechce byť priamo spájaná s najextrémnejšími prejavmi krajne pravicovej ideológie.
Iste, mohli by sme si povedať, že práca polície nie je zásluhou politických elít a v normálnej krajine by sme ju od vládnej moci oddeľovali. V situácii, keď sa minister vnútra netají tým, že prostredníctvom zásahov do Policajného zboru uskutočňuje svoje politické zámery, sa na vec pozeráme inak.
Slovensko prežilo najhoršie obdobie neonacistického násilia v deväťdesiatych rokoch. Bol to výsledok najmä dvoch faktorov. Celkovej spoločenskej nálady, ktorú vytvárala vtedajšia moc, a benevolentného prístupu polície k páchateľom.
Pokiaľ ide o prvý faktor, spoločenské nálady začínajú skutočne pripomínať deväťdesiate roky. Šírenie nenávisti voči politickým oponentom a menšinám, vytváranie vnútorného nepriateľa a ukazovanie na protislovenské záujmy sa stalo nástrojom výkonu vládnej politiky. To ovplyvňuje celú spoločnosť a podporuje aj radikálne prúdy.