Autorka je sociálna poradkyňa a analytička
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ohlásilo zvyšovanie dôchodkov tým, ktorí sa starali o deti.
Zatiaľ sa javí, že to bude okolo 180 – 200 eur na jeden dôchodok ročne a prepočet sa (ak všetko pôjde podľa plánu) v ďalších štyroch rokoch dotkne takmer pol milióna senioriek a niekoľkých seniorov.
Štát tak vyplatí okolo 150 miliónov eur. Na porovnanie, trinásty dôchodok v tomto roku príde na niečo okolo 900 miliónov.
Aby bolo jasné, je to bez debaty správna – dokonca spravodlivá – vec. Jedna z možností, ktorými sa dajú narovnať nerovnosti v spoločnosti.
O tom, že existujú, už ani nevedieme diskusie. Príjem priemernej slovenskej ženy je približne o 300 eur nižší ako príjem priemerného slovenského muža a už aj pripúšťame, že to nie je tým, že by boli menej šikovné či menej vzdelané.
Problém leží niekde úplne inde.
Ako zarábajú ženy
Dôchodky žien nedevastujú len materské a najmä rodičovské dovolenky. (Na prvé chodieva už viac ako tretina otcov, na druhé, fixované pevnou sumou 351,80 alebo 482,30 eura, sotva 10 percent.) Priemerné mzdové body, podľa ktorých sa dôchodky počítajú, zrážajú aj reťaziace OČR, krátke „otváracie“ doby škôlok a družín, keď jednoducho mnohé ženy nestíhajú pracovať do piatej, lebo do pol šiestej by nedobehli po deti, a tak hľadajú „niečo jednoduchšie“, stále nízka flexibita úväzkov.
A fiktívne živnosti, umelo držané pod zárobkom (v tomto roku) 8580 eur, aby nevznikla povinnosť platiť odvody. Služby, v ktorých ani nikomu nenapadne, že je to práca: od pečenia koláčov (skúste si s minimom zdrojov v slovenských pravidlách otvoriť legitímny podnik) cez upratovanie bytov po opatrovanie detí a seniorov, všetky tie ženské práce, za ktoré sa platí v hotovosti.
Takisto sú tu dlhé posudzovacie lehoty, kým sa dozvedia, či a koľko dostanú príspevkov a dávok, ak budú opatrovať svoje mamy alebo svokrov – často sa na výsledok čaká aj niekoľko mesiacov. A medzitým sa vyčerpajú dovolenky, OČR, ostane znova len úrad práce. Mimochodom, keď sa pozrieme na to, kto poberá opatrovateľský príspevok, znova sú to ženy (okolo 90 percent).