Autorka je sociálna poradkyňa a analytička
Surogátne materstvo ich trápi. Tak veľmi, že sú schopní spojiť sa so Smerom a SNS, či skôr s tými, čo po nej v parlamente ostali, a zahlasovať za zmenu ústavy. Majú to zrátané, keď to neurobia teraz, roky taká príležitosť nebude.
To nič, že na Slovensku neexistuje možnosť uzavrieť dohodu medzi ľuďmi, ktorí dieťa chcú, a ženou, ktorá ho vynosí. Aj tak to treba zakázať, vopred.
A neprekáža ani, že to vlastne už zakázané je – v Trestnom zákone je hneď niekoľko paragrafov, ktoré bránia obchodovaniu s ľudskými bytosťami. Brzdy nájdeme aj v zákone o rodine, v zákone o sociálnoprávnej ochrane detí, dokonca v zákonoch, ktoré rámcujú dávkové systémy.
Idú si svoje, idú sa zbaviť tej pliagy (myslím, že presne „tej“ pliagy, o ktorej už pred voľbami 2023 hovoril Milan Majerský, žiadnej inej), testujú si terén a myslia si, že ak obskúrnu tému „dve pohlavia“ obalia – aby to nevyzeralo, že len zobrali Ficov nápad, ďalšími dvoma prílepkami: „Nedovoľme, aby sa deti predávali!“ a „Dovoľme deťom, aby poznali svojich biologických rodičov!“, nikto okrem ich priaznivcov neprehliadne zámer: „Ako vytlačiť dúhových ľudí a ich rodiny späť na okraj?“
Dohoda s náhradnou matkou
Poďme na to. Surogátne (náhradné) materstvo je „dohoda“. Žena „nosí“ dieťa, porodí ho, ale vopred vie, že sa ho vzdá v prospech iných – jej vopred známych ľudí. Bude pre to dieťa „človekom nikto“, len ťažko sa dopátra k jej identite.
Postupy, ako sa to robí, sú vo svete rôzne. V niektorých štátoch USA je surogátne materstvo legitímne, rodičovské práva súdy dokonca udeľujú tzv. zamýšľaným rodičom (intended parents) už pred narodením dieťaťa. Rovnako na Ukrajine, kde je táto forma povolená pre manželské páry, ktoré majú problém s plodnosťou, a aspoň jeden z nich musí mať genetickú väzbu na dieťa.
Vo väčšine štátov Európy, napríklad vo Švédsku, v Dánsku, Nemecku, vo Francúzsku... je tento postup en bloc zakázaný. Je to tak práve preto, že surogátne materstvo je často spojené s chudobou. Je to náhrada príjmu, ktorý ženy nemajú.
V Holandsku je povolená iba forma „altruistického“ surogátneho materstva, keď budúci rodičia náhradnú matku nijako neodmenia, neplatia jej – s výnimkou úhrady zdravotnej starostlivosti.
V Česku je to rovnako nelegálne ako u nás a škandál, ktorý sa pred pár rokmi prevalil o sivej zóne a medzinárodnej sieti, ktorá sprostredkúvala služby surogátnych matiek, spadal právne pod obchodovanie s ľudskými bytosťami.