Autor je spisovateľ a teológ
Viktor Orbán prehral v sobotu v Budapešti prvú z veľkých bitiek, ktoré budú sprevádzať Maďarsko až do plánovaných jarných volieb.
Srbským voľným štýlom sa pokúsil obmedziť ústavné právo na zhromažďovanie pokútnym argumentom, ktorý by mohol o mesiac v inom znení použiť proti protestom lekárov alebo učiteľov. Namiesto bludu o LGBTI+ propagande by mohol povedať niečo v zmysle, že verejné protesty učiteliek alebo sudkýň presadzujú „európsku propagandu“.
Na budúci rok v auguste si Európa pripomenie päťsté výročie bitky pri Moháči, v ktorej zaniklo Maďarské kráľovstvo a idea nefunkčného štátu. Po smrti Mateja Korvína rozložila vtedajšia oligarchia mocenský aparát a fungovanie štátu.
Veľká časť magnátov prestala veriť v myšlienku krajín koruny, namiesto spoločnej obrany investovali do privátnych armád v Sedmohradsku ako Ján Zápoľský alebo sa venovali vlastným politickým a cirkevným ambíciám ako ostrihomský arcibiskup Tomáš Bakóc, ktorý väčšinu energie a kapitálu vložil do túžby stať sa rímskym pápežom.
Maďarské kráľovstvo sa posledné roky a mesiace pred osmanským útokom od spodného povodia Dunaja až zarážajúco ponášalo na kolabujúce Maďarsko Viktora Orbána, ktoré si jeho súčasní magnáti a oligarchovia rozdelili tak, ako to urobila vysoká šľachta po Korvínovej smrti.
Najpodlejší od Miklósa Horthyho
Samotný Viktor Orbán, ktorého rozsiahle majetky sa ponášajú skôr na výnosy a dŕžavy z obdobia pred pádom štátu, sa rád stavia do pozície obrancu viery, ktorú vymyslel na feudálne symbolické účely anglický panovník Henrich VIII.
Na pravidelných letných stretnutiach v Sedmohradsku buduje Orbán vo svojich prejavoch novú národnú mytológiu, postavenú na obnove vyžarovania svätoštefanskej koruny.
Jeho spolupracovníci hovoria o ukrajinských územiach ako o vlastných a naznačujú niečo ako historický revanš, ktorý v príhodnej chvíli, napríklad počas neschopného slovenského vedenia, prinavráti Maďarsku aspoň časť bývalých území Uhorského kráľovstva.