Dnes sa začne v parlamente volebný proces inštalovania prvého verejného ochrancu práv - ombudsmana. Ak aj nebudeme brať do úvahy ani extrémne situácie, ani značne kostrbatý volebný poriadok na voľbu a odvolávanie verejného ochrancu práv, stále zostáva množstvo alternatív, ktoré vôbec nevylučujú, že z voľby ombusmana sa môže stať aj fraška. Vrátane alternatívy, že ombudsman nebude v nasledujúcich dňoch zvolený.
Príčina je viac ako jednoduchá - nedohoda vo vládnej koalícii. Oficiálne sa to nazýva vyjadrením „nie je politická vôľa“ a jej nedostatok už zapríčinil viacero hektických situácií. Prakticky však znamená jedno - neschopnosť vládnej koalície vládnuť, t. j. presadzovať vlastné spoločné predstavy o zabezpečení fungovania štátu. Hoci vždy, keď sa jej strany pri hľadaní politickej vôle zapotia, stačí jednoducho nazrieť do spoločného dokumentu - programového vyhlásenia vlády.
Ani návrh na inštitucionalizáciu ombudsmana sa nerodil ľahko. Proti jeho zavedeniu v ústave boli aj niektorí predkladatelia jej novely, aj viaceré vládne strany. I keď existencia viacerých mechanizmov na ochranu základných práv a slobôd nikdy nemôže byť ľuďom na škodu. Od 1. januára tohto roka však platí - neexistencia ombudsmana znamená porušenie ústavy.