Film príde do slovenských kín 5. januára 2006. Kniha C. S. Lewisa Kroniky Narnie práve vychádza v slovenskom preklade vo vydavateľstve Slovart FOTO - MOVIEWEB
Britský literát a akademik, nadšený kresťan a autor detských kníh C. S. Lewis je jednou z dvoch postáv - tou druhou Churchill - s takou odlišnou reputáciou v Británii a v Amerike, že by sme pokojne mohli hovoriť o štyroch rozličných mužoch.
Pre pravicu v Amerike bol Churchill boh, v Anglicku síce obdivovaný, ale sotva bol blahoslavený, skôr sa o ňom hovorilo ako o neústupnom človeku, ktorému sa pár vecí podarilo, ktorý bol povolaný uskutočniť jednu vec a zvládnuť to vynikajúco. V Amerike je C. S. Lewis postava, ktorú by sme najradšej zaliali do skla - a skutočne existuje okno s potrétom C. S. Lewisa v jednom kostole v Monrovii v Kalifornii - pre intelektuálnejších a sčítanejších predstaviteľov konzervatívnej religiozity zostáva uctievaným svätcom. V Anglicku ho všeobecne považujú za mierne trápneho polemického literáta, ktorý má aj zopár veľmi dobrých kníh o neskoro-stredovekej poézii a vychoval zopár dobrých študentov. (Ani bývalý arcibiskup z Canterbury ho "nemohol vystáť" pre jeho buldočiu zbožnosť, hoci Ján Pavol II. ho obdivoval.)