Ak by tomu bolo tak, potom sú to vo väčšine prípadov spojenectvá čisto pragmatické, zištné, bez štipky politickej zásadovosti. Ako sa môže KDH seriózne spájať so Smerom, so SNS, s HZDS, či s HZD? Môže toto spojenectvo trvať o niečo dlhšie ako do dňa volieb? A ak áno, nemalo by to vlastne znamenať zásadné prehodnotenie programových východísk tejto strany? Pán Hrušovský sa zaprisaháva, že nie, čím však hlboko dehonestuje a zbezvýznamňuje celé toto čudné spojenectvo. To isté platí v o niečo menšom rozsahu aj pre SDKÚ.
Na druhej strane sa KDH vyfarbilo tým, že ani v jednom prípade nešlo do spojenectva so svojím koaličným partnerom - SMK, v spojenectve s SDKÚ sa však vyskytlo osemkrát. SDKÚ úplne neohrdlo ani SMK, spojilo sa s ním dvakrát. KDH dalo prednosť rozhodnutiu ísť do toho bez svojich partnerov z vládnej koalície sedemkrát (z toho raz samostatne, dvakrát spolu s OKS a štyrikrát s opozičnými stranami), SDKÚ šesťkrát, vždy s DS (z toho dvakrát aj so SZS a raz aj s HZDS). A čo sa týka SMK, kandidovalo osamotené štyrikrát do zastupiteľstiev a trikrát na funkciu župana spolu s SMK.
Pri tomto spôsobe volieb voličovi nemohlo byť jasné, koho, alebo čo vlastne volí: osoby, strany, alebo volebné koalície? V prípade županov dával asi prednosť menám, ale odradiť ho mohli (a v druhom kole ešte môžu) roztodivné volebné koalície, ktoré za týmito menami stoja. Ak je to straník, často mu prekážajú koaliční partneri jeho strany. Ak je nestraník, bojí sa čudného straníckeho zázemia svojho možného kandidáta.
V prípade zastupiteľstiev je to ešte zložitejšie. V spleti poväčšine neznámych mien mal volič jedinú šancu - orientovať sa podľa strán. Strany však zriedka vystupovali sólovo, a preto volič často postupoval skôr vylučovacou metódou. Ak sa v danej volebnej koalícii nachádzala jemu nesympatická, preňho neprijateľná politická strana, orientovalo ho to viac v neprospech daného kandidáta a radšej ho ani nevolil. V tom vidím aj hlavnú príčinu nízkej účasti občanov vo voľbách. Tento volebný guláš bol pre nich príliš nechutný, sladko-slaný, škoricovo-majoránkový - a voňavo-smradľavý. Ako by mohli jednotlivé strany presvedčivo agitovať za jednu z jeho ingrediencií, ak bol celok tak veľmi nesúrodý? Radšej sa toho vzdali - a z tohto dôvodu predviedli aj neslano-nemastnú volebnú kampaň.