FOTO
Po takmer rokoch akademických prestreliek bol jej prezident Larry Summers nútený vyhlásiť, že odstupuje. Inak by mu odhlasovali vyjadrenie nedôvery.
Romantizujúce revolúcie
Svet tam vonku si myslí, že na Harvarde muselo dôjsť k jednej z dvoch možností: buď bojovníci za slobodu zosadili reakcionárskeho despotu, alebo že správcovia majetku pristúpili krk odvážnemu reformátorovi. Presne takto rozporuplne sa rozprávajú dejiny väčšiny revolúcií. Čitatelia Rousseaua si romantizujú revolúcie. Čitatelia Burka spochybňujú ich motívy.
V skutočnosti sa revolúcie začínajú neprehľadnými ťahanicami - napríklad ako má byť financované vojsko v amerických kolóniách v čase mieru alebo ako odvrátiť bankrot francúzskej monarchie. Takéto spory opúšťajú politické kanály až vo chvíli, keď množstvo sťažností na vládcu dosiahne kritické množstvo a samotný vládca si to príliš rozhádže už aj s niekým zo svojich sympatizantov. Tak to bolo na Harvarde. Nedávno som sa pristihol pri myšlienke, či sa práve toto teraz neodohráva aj vo Washingtone. Že by skutočná politika začala imitovať akademickú? A že by sa najbližšia prezidentská obeť volala George W. Bush?