ťazstvo vo voľbách. Vytvorili veľkú koalíciu, najmenej populárny model pre voličov. A rozdelenie ministerských postov včera mnohí členovia Gusenbauerovej strany označili za prehru. Najčastejšie komentáre po vytvorení koalície zneli: sociálni demokrati majú vládu, ľudovci (ÖVP) Wolfganga Schüssela skutočnú moc.
Výsledky októbrových parlamentných volieb nedali Gusenbauerovi veľa možností. Buď vytvorí veľkú koalíciu, ktorú Rakúšania podľa predvolebných prieskumov nechceli, alebo menšinovú vládu, ktorá by určite dlho nevydržala. Rokovania boli dlhé a nebolo veľa tých, ktorí verili v ich úspešný koniec. Wolfgang Schüssel taktizoval a malé strany viedli tichú kampaň, ak by prišli predčasné voľby. Po 99 dňoch vznikla veľká koalícia, Alfred Gusenbauer a jeho strana z toho však veľa výhod nemajú. Na jej vytvorenie obetovali podľa pozorovateľov veľa.
Nesplnili svoj najdôležitejší sľub daný voličom: nezrušili poplatky za vysoké školy. Ponúkli len kompenzácie, ktoré už niekoľko hodín po zverejnení vyhnali do ulíc niekoľko desiatok nahnevaných študentov. Ani rozloženie síl v budúcej vláde nedáva Gusenbauerovi dôvod na dobrý spánok. Vzdal sa väčšiny kľúčových rezortov ako zahraničie, vnútro a financie, a nemá v rukách ani rezort hospodárstva a práce, poľnohospodárstvo či zdravotníctvo. To nie je najlepšia východisková pozícia pre sociálnu zmenu, ktorú Gusenbauer hlásal. Aj dva najspornejšie body sa vyriešili skôr v prospech ľudovcov. Kontroverzný nákup stíhačiek Eurofighter nie je súčasťou koaličnej dohody a rozhodne sa o ňom až po skončení vyšetrovacej parlamentnej komisie. Zato povinnosť platiť na vysokých školách v programe vlády ostáva a možnosť nahradiť platbu sociálnou prácou pobúrila študentov i mladých sociálnych demokratov. Vytvorenie koalície po 99 dňoch je určite dôvod na radosť, ktorú by napríklad naši českí susedia radi prežívali. Alfred Gusenbauer však už počas koaličných rokovaní ukázal, že vo vláde, na čele ktorej stojí, ťahá za kratší koniec. Taktik Schüssel vydoloval z koaličnej dohody, čo sa dalo. A na záver opäť stiahol pozornosť na svoju osobu: do poslednej chvíle sa špekulovalo, či vstúpi do vlády. Na poslednú chvíľu sa rozhodol, že tak neurobí.