SME

Kladné stránky babráctva

Minulotýždňové schválenie zákona o tripartite si viacerí novinári i politici vysvetlili tak, že znemožní občanom prístup k zvukovým záznamom z rokovaní vlády. Nie je to tak. Skutočnosť, že do zákona o organizácii činnosti vlády bola vložená veta „schôdze

vlády sú neverejné“, nemení nič na tom, či možno sprístupňovať zvukové záznamy z týchto schôdzí. Ak bol toto cieľ, ktorý vláda návrhom sledovala, tak sa jej ho dosiahnuť nepodarilo.

Je evidentné, že predloženie návrhu súvisí s kauzou žiadosti o sprístupnenie zvukového záznamu z prvého rokovania Ficovej vlády. Keďže sa objavilo podozrenie, že na ňom bol pri odvolávaní štátnych tajomníkov porušený zákon, požiadal som v júli minulý rok na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám o zvukový záznam z príslušného rokovania vlády. Úrad vlády moju žiadosť odmietol a následne zamietol aj moje odvolanie (rozklad), preto som sa v tejto veci obrátil so žalobou na súd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvým pokusom vyhnúť sa v budúcnosti podobným „problé­mom“ bol návrh vedúceho Úradu vlády Igora Federiča na zme­nu rokovacieho poriadku vlády v tom smere, aby sa zvukové záznamy z rokovaní vlády nevyhotovovali. Po jeho kritike bol návrh stiahnutý.

Novela zákona o organizácii činnosti vlády prostredníctvom schváleného zákona o tripartite sleduje ten istý cieľ. Zabrániť občanom v žiadostiach o sprís­tupnenie zvukových záznamov z rokovaní vlády. Pravda, tento zámer, nebol predkladateľmi návrhu nikdy oficiálne priznaný. Návrh bol zdôvodnený bližšie nekonkretizovaným tvrdením z dôvodovej správy, že „absencia takéhoto ustanovenia v zákone spôsobuje aj v praxi značné ťažkosti“. Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová, ktorej rezort návrh pripravil, nevysvetlila, v čom tie „značné ťažkosti“ spočívali. Nezdôvodnila ani to, prečo sa zákon o organizácii činnosti vlády novelizoval prostredníctvom zákona o tripartite, s ktorým uvedená zmena nemá nijakú priamu súvislosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda však vlastne ani nemohla priznať svoju skutočnú motiváciu. Ak by priznala, že sa návrhom snaží znemožniť občanom prístup k zvukovým záznamom z rokovaní vlády, tak by tým zároveň priznala, že až doteraz občania takéto právo mali, a teda Úrad vlády vedený podpredsedom Smeru Federičom konal protizákonne, keď požadovaný zvukový záznam z prvého rokovania Ficovej vlády odmietol sprístupniť.

Podstatné je však niečo iné. Skutočnosť, že zákon o organizácii činnosti vlády bude obsahovať ustanovenie, že schôdze vlády sú neverejné, nemá vôbec nijaký vplyv na sprístupňovanie zvukových záznamov z ro­kovaní vlády na základe žiadostí podľa zákona o slobodnom prís­tupe k informáciám. Tento zákon presne vymedzuje dôvody, pre ktoré je možné obmedziť prístup k informáciám. Je to možné v prípadoch, že ide o utajovanú skutočnosť, osobné údaje, obchodné tajomstvo alebo iné presne špecifikované okolnosti. Neverejný charakter rokovania vlády však v zmysle infozákona nie je dôvodom na obmedzenie prístupu občanov k informáciám. Aj po schválení zákona o tripartite majú právo na prístup k zvukovým záznamom z rokovaní vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže schôdze vlády boli neverejné aj doteraz (hoci iba na základe rokovacieho poriadku vlády) a v otázke sprístupňovania zvukových záznamov ostal zachovaný doterajší právny stav, dá sa povedať, že parlament schválil zmenu, ktorou sa nič nemení. Či za tento zbabraný pokus obmedziť občanom prístup k informáciám nesie zodpovednosť ministerka Tomanová, ktorá návrh zákona o tripartite predkladala, alebo ten, kto jej poradil vložiť doňho novelu zákona o organizácii činnosti vlády, nie je až také dôležité. Vidno však, že babráctvo môže mať aj pozitívne stránky.

Autor: Ondrej Dostál (Autor je podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 626
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 128
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 131
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 213
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 899
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 724
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 3
Peter Tkačenko.

Keď smerácia hovoria o absolútnej slobode slova, myslia tým náhubok.


8
Péter Krekó.

Orbán, Vučić a Dodik vs. Trump 2.0: Očakávania narazili na americké clá.


Péter Krekó a 1 ďalší 1
Gustáv Murín, šéf Slovenského literárneho centra, vyvolal na festivale Svet knihy Praha medzinárodný škandál. Riaditeľ festivali Radovan Auer napísal ministerke kultúry, aby ho už do Česka neposielala.

Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy.


23
SkryťZatvoriť reklamu