Americké rozhodnutie zamerať sa na iránskych agentov v Iraku, ktorí sa môžu podieľať na podpore násilných milícií, je ďalším dokladom obrovského vplyvu, ktorý Irán v nepokojnej krajine uplatňuje. Spojené štáty v skutočnosti rast iránskeho vplyvu napomohli, keď zvrhli režim Saddáma Husajna a režim talibanu v Afganistane, čím odstránili dva činitele, ktoré po dve desaťročia držal iránsky režim v zovretí. Vysoké ceny ropy navyše plnia štátnu pokladňu a Irán využíva príležitosť, ktorú priniesli problémy Ameriky v Iraku a narastajúci medzinárodný význam Ruska a Číny.
Investície sa vracajú
Irán tiež zbiera plody dlhodobých investícií. Iracké šiitské skupiny podporuje už od začiatku 80. rokov 20. storočia a obdobne dlhoročné spojenectvo ho viaže so Sýriou. V Libanone Irán pomohol vytvoriť Hizballáh, ktorý nedávno prežil otvorenú vojnu s Izraelom a je hlavným oponentom protisýrskej vlády, ktorú podporuje Západ.
Investície Iránu do Palestíny sú novšie, ale jeho podpora tamojšej vlády vedenej Hamasom nie je o nič menej dôležitá. Ako krajina so 70 miliónmi obyvateľov má Irán potenciál ovplyvniť tiež šiitské komunity v Kuvajte, Saudskej Arábii, Bahrajne a SAE.
Iránsky vzostup prebúdza na arabskom Strednom východe znepokojenie, hlavne v Saudskej Arábii a Jordánsku, ale i v Egypte. Hoci ide o šiitskú krajinu v prevažne sunnitskom regióne, iránsky radikálny islamizmus harmonizuje so spolitizovaným islamizmom, ktorý dodáva energiu väčšine arabských opozičných hnutí, a ktoré zaťahujú do boja Izrael. Na inej úrovni vzostup Iránu, podporený podozrením, že sa usiluje o získanie jadrových zbraní, hrozí, že prebudí historickú neznášanlivosť medzi sunnitmi a šiitmi a medzi Peržanmi a Arabmi.
Irán a arabské štáty sa usilovne snažia vyrovnať s dôsledkami novo nájdenej priebojnosti Iránu. Úspechy Iránu v Iraku, Libanone a Palestíne v niektorých kruhoch vyvolávajú silné znepokojenie, ba až nepriateľstvo. V Iraku sa už prudký šiitský vzostup premenil na sektársku občiansku vojnu a nedávno hrozilo, že to tak bude aj v Libanone.
Hrozí sektárska vojna v celom regióne?
Ak Irán so svojou rastúcou mocou dobre nenaloží, mohol by vyvolať sektársku vojnu v celom regióne, preteky v jadrovom zbrojení so Saudskou Arábiou a Egyptom a vojnu s Izraelom, USA alebo s oboma. Mohol by tiež do situácie vtiahnuť významné sunnitské mocnosti, ako Egypt a Turecko.