n Gašparovič parlamentu späť neposlal. Ten sa totiž priamo týka základných ľudských práv a slobôd, pričom existuje očividné a dôvodné podozrenie z jeho nesúladu s ústavou.
Ide o novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka protestoval na Ústavnom súde už proti jeho starému zneniu. Najmä preto, lebo zaviedol početný cenzus - požiadavka súhlasu 20–tisíc osôb, potrebná na registráciu cirkví a náboženských spoločností, podľa neho diskriminuje ľudí pri uplatňovaní ich práva na združovanie. Je preto v rozpore tak s ústavou, ako aj s medzinárodnými dokumentmi, ktoré je Slovensko povinné dodržiavať.
Parlament ani prezident hlas generálneho prokurátora nevypočuli a rozhodli sa vzniku ďalších cirkví takmer úplne zabrániť. Namiesto 20-tisíc podpisov osôb je dnes na registráciu cirkvi a náboženskej spoločnosti už potrebné predložiť „čestné vyhlásenie najmenej 20-tisíc plnoletých členov, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a sú občanmi Slovenskej republiky, o tom, že sa hlásia k cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, podporujú návrh na jej registráciu, sú jej členmi, poznajú základné články viery a jej učenie a sú si vedomí práv a povinností, ktoré im vyplývajú z členstva v cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, s uvedením ich mien, priezvisk, trvalého pobytu a rodných čísel“.
Ak bola požiadavka súhlasu 20-tisíc osôb v rozpore s ústavou, o čom vlastne už dnes nemôže rozhodnúť nik, ani Ústavný súd, keďže to už neplatí, potom jej sprísnenie na 20-tisíc členov je už aj v rozpore so zdravým rozumom. O tom už Ústavný súd rozhodnúť môže, keď dostane na stôl podanie s takouto požiadavkou. Alebo aj Európsky súd pre ľudské práva za rovnakej podmienky.