SME

O stave štátnej ochrany prírody

Vo svete sa stáva, že nechránené územia sa obhajujú viac, ako u nás oblasti, ktoré sú oficiálne chránené.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

V dôsledku udalostí v Tatrách (Tichá a Kôprová dolina), v súvislosti s reorganizáciou Štátnej ochrany prírody (a následným odvolávaním riadite­ľov správ národných parkov a chráne­ných krajinných oblastí) a nespokojnosťou jej zamestnancov s vedením je pravdepodobné, že mnohí občania uvažujú o tom, čo sa to v ochrane prírody deje. Pred kulisou medializovaných sporov a rozporných vyjadrení je dobré na stav slovenskej štátnej ochrany prírody poukázať. Je jasné, že to bude subjektívny pohľad, ospra­vedlnením nech mi je fakt, že v štátnej ochrane prírody pracujem už viac ako 15 rokov. Vďaka tomu a vďaka rôznym projektom som mal možnosť vidieť mnohé chránené územia nielen v Európe, čo mi umožňuje porovnávať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spravovanie národných parkov, ako aj iných typov území (CHKO, prírodné parky) sa v celej Európe viac-menej ustálilo na systémoch, ktoré v ochrane prírody môžeme označiť za štandardné. Aké sú to teda štandardy a ako v nich vyznieva Slovensko? Tak teda aspoň stručne, v náznakoch a na niektorých príkladoch.

Ako na tom sme

Zásadným princípom v zahraničí je správa pozemkov a priame riadenie ich využívania. Na Slovensku to tak nie je, správy chránených území nie sú ich skutočnými správcami a problémom často je aj majetkové vyrovnanie pozemku pod náučným panelom. Mnohé európske krajiny riešili problém správy pozemkov ich cieleným výkupom (čerstvým príkladom nech sú národné parky Maďarska; u nás napriek ponuke nebol schopný štát vykúpiť ani pozemky v cennej rezervácii v Demänovskej doline).

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejmá (najmä v národných parkoch) je integrovaná starostlivosť o prírodné zdroje, teda stav, keď územie spravuje len jedna zodpovedná organizácia. Znamená to spojenie najmä lesníckej a ochranárskej činnosti pod jednu strechu. Toto zvládli nielen mnohé európske krajiny, ale aj všetky transformujúce krajiny okolo Slovenska, Bulharsko a v poslednom období aj Rumunsko. Práve z neriešenia tejto skutočnosti vyplýva väčšina problémov slovenskej ochrany prírody. Pri tomto spôsobe riadenia chráneného územia sa všetko dohodne a vydiskutuje v jednej organizácii. Odpadá nekonečné dohadovanie sa na úradoch.

Starostlivosť o chránené územie nie je náhodná, pravidlom je plánovanie na dlhšie časové obdobie (spravidla 10 rokov) na základe podrobnej odbornej analýzy stavu území, rastlinných a živočíšnych druhov a biotopov a socioekonomických faktorov. Je samoz­rejmosťou, že správy pri tom spolupracujú s vedeckými inštitúciami, mimovládnymi organizáciami, obcami, vlastníkmi a užívateľmi. Nástrojom takéhoto riadenia sú programy starostlivosti, obsahujúce spra­vidla aj funkčnú zonáciu územia. Je dôležité povedať, že opatrenia programov starostlivosti sledujú len potreby chráneného územia a zlepšovanie jeho stavu. Nadradenosť ochrany prírody nad ekonomické záujmy síce deklaruje Slovensko v zákone o ochrane prírody a krajiny, prax je však odlišná. V súčasnosti na Slovensku nemá funkčný (a finančne zabezpečený) program starostlivosti ani jedno veľko­plošné chránené územie (!).

SkryťVypnúť reklamu

Správy chránených území sú v zahraničí spravidla odborne nezávislé samostatné jednotky. S povinnosťou dodržiavať legislatívu sú tak nositeľom kontinuity ochrany prírody v re­gióne. Slovensko, žiaľ, išlo opačnou cestou: namiesto zjednodušenia štruktúry sa Štátna ochrana prírody v roku 2007 prebudovala z organizácie s dvojstupňovým na nepre­hľadnú spleť centier a správ s trojstupňovým riadením.

Štandardy spĺňame ťažko

Na záver treba uviesť ekonomické zabezpečenie starostlivosti o chránené územia. Okrem štátnych rozpočtových prostriedkov, rôznych projektových zdrojov sú vo väčšine európskych chránených území významným príjmom zisky z cestovného ruchu a vlastnej činnosti správy územia, ktoré sa okamžite použijú naspäť v území. Napríklad možno predať drevo, vyrúbané v záujme a v rámci starostlivosti o biotopy. Na Slovensku však bol napríklad príjem zo vstupného dlhodobo príjmom štátneho rozpočtu, novšie príjmom Environmentálneho fondu. Je ťažké si predstaviť jednoduchý návrat týchto peňazí späť do konkrétneho chráneného územia. Čitateľ už asi tuší, že Slovensko na tom nie je nejako ružovo, že štandardy bežné v ostatnej Európe napĺňa len s ťažkosťami. Dovolím si však na tomto mieste krátke odbočenie poukázaním na dve osobné skúsenosti zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosti zo sveta

Skúsenosť prvá. V rokoch 1993 a 1994 som pôsobil v česko-slovenskom tíme expertov, ktorí na pozvanie slovinskej strany zabezpečovali prírodovednú dokumentáciu pohoria Kočevski Rog. Slovinci tu chceli na území síce využívanom (lesné hospodárstvo), ale s mimo­riadne zachovanými lesmi, vyhlásiť národný park. Pocit z tých lesov vo mne dlho rezonoval: intenzívne sa tu (výberkovo) hospodárilo, pričom pri bežnom (turistickom) pohľade to ani nebolo vidieť. V roku 2005 som sa do tohto pohoria s kolegami vrátil. (Pre NP Muránska planina chystáme program starostlivosti so zonáciou, a preto sme sa v stanovištne podobnom území chceli poučiť.)

Sprevádzal nás miestny lesník, ktorý s hrdosťou ukazoval porasty s výberkovým hospodárením, chválil sa krásnymi jedľami. Hovoril: „V týchto porastoch sme sa rozhodli nehospodáriť a nezasahovať.“ Na otázku, čo ich k tomu viedlo, jednoducho a samozrejme odpovedal: „Vedci z Ľubľany tu zistili významné populácie plchov.“ Podobne spontánne reagujú na nálezy brlohov medveďov, hniezda dravcov a iné skutočnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosť druhá. Spessart je malé mestečko v severozápadnom Bavorsku. Sídli tu aj správa miestnych štátnych lesov. Minulý rok nás tu v rámci odbornej exkurzie sprevádzal starší lesník, vedúci lesnej správy. Hovoril o spôsobe ťažby v bukových porastoch s pre­dĺženou rubnou aj obnovnou lehotou, opisoval cielené stínky. Územie je deklarovanou lokalitou sús­tavy NATURA 2000, pričom sprievodca zdôrazňoval že nemajú nijaký problém s naplnením ducha smernice Európskej únie. Stačil jednoduchý pohľad do porastu: v lese sa hospodárilo, ale pri pohľade laika sa dal nadobudnúť dojem, že ide o nedotknutý prales. Sprievodca sa pochválil dlhodobo aplikovanou koncepciou biotopových stromov (staré stromy, stromy veľkých rozmerov, stromy s hniezdami vtákov, stromy vzácnych druhov alebo inak výnimočné stromy), ktoré vyhľadávajú a nikdy neťažia. V poraste s nádhernými dubmi stručne, až lakonicky hovoril: „Nedávno sme sa rozhodli v týchto porastoch vôbec nezasahovať. Zriadili sme prísnu rezerváciu. Chceme tieto duby zachovať aj pre generácie po nás.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C2S2P na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 757
  2. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 7 914
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 784
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 288
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 869
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 745
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 530
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 420
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Fico chce replikovať Orbánovu mašinériu.


19

Pohľad na ukončenú parlamentnú krízu veľmi záleží od toho, kde stojíte.


12
Peter Weiss.

Prečo by nám mala EÚ pomáhať, ak nie sme solidárni.


20
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa len nedávno stretol s Donaldom Trumpom v Bielom dome.

Geopolitika národnej konkurencie nie je len Trumpov vrtoch.


37
  1. Juraj Tušš: Technológie budúcnosti
  2. Ľubomír Maretta: Kráska
  3. Martin Ondráš: Kružnica smrti doktora Chudého
  4. Lukáš Čelinák: Krádež menom inflácia: Je vyprázdňovanie našich vreciek skutočne nevyhnutné pre ekonomický rast?
  5. Eva Bachletová: Mocní
  6. Otilia Horrocks: Pán Žilinka, nájdite odvahu a odmietnite doživotnú rentu, prosím
  7. Ivan Hejda: Hľadajme staré talenty!
  8. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1943.
  1. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 28 264
  2. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 171
  3. Radko Mačuha: "Žiadna pandémia krívačky a slintačky neexistuje". ( fikcia) 18 791
  4. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 10 668
  5. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 9 698
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 243
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 495
  8. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 6 280
  1. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  2. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  3. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  4. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  5. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  6. Tupou Ceruzou: Žandári
  7. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  8. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
SkryťZatvoriť reklamu