SME

O stave štátnej ochrany prírody

Vo svete sa stáva, že nechránené územia sa obhajujú viac, ako u nás oblasti, ktoré sú oficiálne chránené.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

V dôsledku udalostí v Tatrách (Tichá a Kôprová dolina), v súvislosti s reorganizáciou Štátnej ochrany prírody (a následným odvolávaním riadite­ľov správ národných parkov a chráne­ných krajinných oblastí) a nespokojnosťou jej zamestnancov s vedením je pravdepodobné, že mnohí občania uvažujú o tom, čo sa to v ochrane prírody deje. Pred kulisou medializovaných sporov a rozporných vyjadrení je dobré na stav slovenskej štátnej ochrany prírody poukázať. Je jasné, že to bude subjektívny pohľad, ospra­vedlnením nech mi je fakt, že v štátnej ochrane prírody pracujem už viac ako 15 rokov. Vďaka tomu a vďaka rôznym projektom som mal možnosť vidieť mnohé chránené územia nielen v Európe, čo mi umožňuje porovnávať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spravovanie národných parkov, ako aj iných typov území (CHKO, prírodné parky) sa v celej Európe viac-menej ustálilo na systémoch, ktoré v ochrane prírody môžeme označiť za štandardné. Aké sú to teda štandardy a ako v nich vyznieva Slovensko? Tak teda aspoň stručne, v náznakoch a na niektorých príkladoch.

Ako na tom sme

Zásadným princípom v zahraničí je správa pozemkov a priame riadenie ich využívania. Na Slovensku to tak nie je, správy chránených území nie sú ich skutočnými správcami a problémom často je aj majetkové vyrovnanie pozemku pod náučným panelom. Mnohé európske krajiny riešili problém správy pozemkov ich cieleným výkupom (čerstvým príkladom nech sú národné parky Maďarska; u nás napriek ponuke nebol schopný štát vykúpiť ani pozemky v cennej rezervácii v Demänovskej doline).

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejmá (najmä v národných parkoch) je integrovaná starostlivosť o prírodné zdroje, teda stav, keď územie spravuje len jedna zodpovedná organizácia. Znamená to spojenie najmä lesníckej a ochranárskej činnosti pod jednu strechu. Toto zvládli nielen mnohé európske krajiny, ale aj všetky transformujúce krajiny okolo Slovenska, Bulharsko a v poslednom období aj Rumunsko. Práve z neriešenia tejto skutočnosti vyplýva väčšina problémov slovenskej ochrany prírody. Pri tomto spôsobe riadenia chráneného územia sa všetko dohodne a vydiskutuje v jednej organizácii. Odpadá nekonečné dohadovanie sa na úradoch.

Starostlivosť o chránené územie nie je náhodná, pravidlom je plánovanie na dlhšie časové obdobie (spravidla 10 rokov) na základe podrobnej odbornej analýzy stavu území, rastlinných a živočíšnych druhov a biotopov a socioekonomických faktorov. Je samoz­rejmosťou, že správy pri tom spolupracujú s vedeckými inštitúciami, mimovládnymi organizáciami, obcami, vlastníkmi a užívateľmi. Nástrojom takéhoto riadenia sú programy starostlivosti, obsahujúce spra­vidla aj funkčnú zonáciu územia. Je dôležité povedať, že opatrenia programov starostlivosti sledujú len potreby chráneného územia a zlepšovanie jeho stavu. Nadradenosť ochrany prírody nad ekonomické záujmy síce deklaruje Slovensko v zákone o ochrane prírody a krajiny, prax je však odlišná. V súčasnosti na Slovensku nemá funkčný (a finančne zabezpečený) program starostlivosti ani jedno veľko­plošné chránené územie (!).

SkryťVypnúť reklamu

Správy chránených území sú v zahraničí spravidla odborne nezávislé samostatné jednotky. S povinnosťou dodržiavať legislatívu sú tak nositeľom kontinuity ochrany prírody v re­gióne. Slovensko, žiaľ, išlo opačnou cestou: namiesto zjednodušenia štruktúry sa Štátna ochrana prírody v roku 2007 prebudovala z organizácie s dvojstupňovým na nepre­hľadnú spleť centier a správ s trojstupňovým riadením.

Štandardy spĺňame ťažko

Na záver treba uviesť ekonomické zabezpečenie starostlivosti o chránené územia. Okrem štátnych rozpočtových prostriedkov, rôznych projektových zdrojov sú vo väčšine európskych chránených území významným príjmom zisky z cestovného ruchu a vlastnej činnosti správy územia, ktoré sa okamžite použijú naspäť v území. Napríklad možno predať drevo, vyrúbané v záujme a v rámci starostlivosti o biotopy. Na Slovensku však bol napríklad príjem zo vstupného dlhodobo príjmom štátneho rozpočtu, novšie príjmom Environmentálneho fondu. Je ťažké si predstaviť jednoduchý návrat týchto peňazí späť do konkrétneho chráneného územia. Čitateľ už asi tuší, že Slovensko na tom nie je nejako ružovo, že štandardy bežné v ostatnej Európe napĺňa len s ťažkosťami. Dovolím si však na tomto mieste krátke odbočenie poukázaním na dve osobné skúsenosti zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosti zo sveta

Skúsenosť prvá. V rokoch 1993 a 1994 som pôsobil v česko-slovenskom tíme expertov, ktorí na pozvanie slovinskej strany zabezpečovali prírodovednú dokumentáciu pohoria Kočevski Rog. Slovinci tu chceli na území síce využívanom (lesné hospodárstvo), ale s mimo­riadne zachovanými lesmi, vyhlásiť národný park. Pocit z tých lesov vo mne dlho rezonoval: intenzívne sa tu (výberkovo) hospodárilo, pričom pri bežnom (turistickom) pohľade to ani nebolo vidieť. V roku 2005 som sa do tohto pohoria s kolegami vrátil. (Pre NP Muránska planina chystáme program starostlivosti so zonáciou, a preto sme sa v stanovištne podobnom území chceli poučiť.)

Sprevádzal nás miestny lesník, ktorý s hrdosťou ukazoval porasty s výberkovým hospodárením, chválil sa krásnymi jedľami. Hovoril: „V týchto porastoch sme sa rozhodli nehospodáriť a nezasahovať.“ Na otázku, čo ich k tomu viedlo, jednoducho a samozrejme odpovedal: „Vedci z Ľubľany tu zistili významné populácie plchov.“ Podobne spontánne reagujú na nálezy brlohov medveďov, hniezda dravcov a iné skutočnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosť druhá. Spessart je malé mestečko v severozápadnom Bavorsku. Sídli tu aj správa miestnych štátnych lesov. Minulý rok nás tu v rámci odbornej exkurzie sprevádzal starší lesník, vedúci lesnej správy. Hovoril o spôsobe ťažby v bukových porastoch s pre­dĺženou rubnou aj obnovnou lehotou, opisoval cielené stínky. Územie je deklarovanou lokalitou sús­tavy NATURA 2000, pričom sprievodca zdôrazňoval že nemajú nijaký problém s naplnením ducha smernice Európskej únie. Stačil jednoduchý pohľad do porastu: v lese sa hospodárilo, ale pri pohľade laika sa dal nadobudnúť dojem, že ide o nedotknutý prales. Sprievodca sa pochválil dlhodobo aplikovanou koncepciou biotopových stromov (staré stromy, stromy veľkých rozmerov, stromy s hniezdami vtákov, stromy vzácnych druhov alebo inak výnimočné stromy), ktoré vyhľadávajú a nikdy neťažia. V poraste s nádhernými dubmi stručne, až lakonicky hovoril: „Nedávno sme sa rozhodli v týchto porastoch vôbec nezasahovať. Zriadili sme prísnu rezerváciu. Chceme tieto duby zachovať aj pre generácie po nás.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C2S2P na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

A dúfajme, že spomedzi tých, ktoré na jeho nenávisť fakt doplatili, tak aj posledná.


7

Kreslí Mikuláš Sliacky.


5
Nataša Holinová

Súdy môžu očakávať ďalšie útoky vládnej moci.


17
Jakub Filo

Zoberme si na pomoc paradox tolerancie.


26
  1. Zdravotní Klauni: Smiech, ktorý si dáva načas
  2. Jozef Pivarník: Národný kŕdeľ v tieni extrémizmu: Daniel Bombic alias Danny Kollár a jeho vládna ochrana
  3. Pavol Burda: Whataboutizmus po slovensky
  4. Branko Štefanatný: Ste výsledkom svojho tréningu
  5. Tupou Ceruzou: Smerákov
  6. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  7. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  8. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 339
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 544
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 21 604
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 502
  5. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 873
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 511
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 841
  8. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 4 963
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
SkryťZatvoriť reklamu