SME

Demokracia v ohrození

Sústredený útok proti ochranárom v Tichej doline mi v mnohom pripomenul zbesilú kampaň proti ich predchodcom, ktorí sa za totality odvážili vyjsť s Bratislavou nahlas a demaskovať stav životného prostredia v komunistickej metropole.

Ani vtedy, ani teraz sa predstavitelia štátu nesústreďujú ani tak na samotné meritum veci ako skôr na demagogické invektívy a podrazy. Prvá otázka znie: Kto ich za to platí? Druhá: Kde berú právo miešať sa odborníkom do záležitostí, ktorým rozumejú iba oni? Pravdaže, byrokrat si nevie predstaviť, že by pohol zadkom bez toho, aby mu to niekto naria­dil a aby ho za to aj zaplatil. Každá občianska iniciatíva je mu preto a priori podozrivá. Nepozná aktivity vychádzajúce z vlastnej iniciatívy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochranárom a ľuďom, ktorí majú Tatry radi, to napadlo. Boli ochotní prísť tam za vlastné a angažovať sa za vec, ktorú považujú za správnu. Hovorí sa tomu občianska iniciatíva. Byrokrati už na tento jav zabudli, ale je to tá istá občianska iniciatíva, ktorá po Bratislave nahlas, v novembri 1989 priviedla národ na námestia, aby povalil komunistický režim na Slovensku. Kto ho za to platil?

SkryťVypnúť reklamu

Mali a majú na to právo ako plnohodnotní občania, ktorým správa vecí verejných nie je ľahostajná a ktorí sú ochotní podieľať sa na nej. Sú predsa suverénnymi nositeľmi týchto práv. Časť z nich odovzdávajú svojim voleným zástupcom a cez nich aj menovaným byrokratom, ale vždy majú možnosť vziať ich do vlastných rúk, keď na to majú vážny dôvod. Robia to prostredníctvom občianskych iniciatív, občianskych združení a mimovládnych organizácií, čo vo svojom komplexe vytvára občiansku spoločnosť.

Byrokrati žasnú: Kto vás zvolil? Koho zastupujete? Komu sa zodpovedáte za svoju činnosť? Sú to stupídne otázky, svedčiace o nepochopení podstaty demo­kracie. Takto sa možno pýtať poslanca či byrokrata, nie však občana, nie občianskej iniciatívy či občianskeho združenia. Občana nikto nemusí „voliť“, aby sa ujal svojich práv vrátane práva združovať sa s inými občanmi pri sledovaní spoločných cieľov. Poslanec či byrokrat zastupuje vo vymedzenej miere občanov, občania však už konajú sami za seba. Jedni i druhí sa rovnako zodpovedajú ústave a zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

Inak povedané, v Tichej doline občanov, občiansku iniciatívu predstavujú ochranári, zatiaľ čo ministri a lesníci by tam mali vystupovať v role tých, čo im skladajú účty za svoju činnosť. Tu však akoby to platilo naopak. Minister „usvedčuje“ občanov z nekompetentnosti, lesník im nadáva do neschopných lajdákov, spôsobujúcich komplikácie všade, kde sa zjavia.

Demokracii nesvedčí takáto veľkopanská nadutosť. Pravdaže, Bratislava nahlas spôsobo­vala komunistom komplikácie a občania, štrngajúci kľúčmi na novembrových námestiach, ne­mali ani potuchy o zložitostiach spravovania štátu a ľahko ste ich mohli nachytať na otázke, aký je rozdiel medzi priamou a zastupiteľskou demokraciou. Napriek tomu, právo rozhodu­jú­ceho hlasu majú občania, a nie od nich odvodení zástupcovia, byrokrati či experti.

SkryťVypnúť reklamu

A je to tak dobre, lebo expert či byrokrat plnia len zadanie, ktoré im dáva v lepšom prípade zástupca občana či občan sám - a v tom horšom zištné záujmy. Experti doteraz vypracovali via­c návrhov rozvoja Tatier, ich zonácií. Lesníci dlhodobo uprednostňovali smrekovú mo­no­kultúru, ktorá zapríčinila kalamity. V čí prospech to robili? Ako výsmech voči verejnosti znie proklamácia, že „organizácie lesného hospodárstva sú povolané na to, aby vytvárali priaznivé životné prostredie“. Lož, už zo svojej definície sú predsa povolané predovšetkým na to, aby vytvárali zisk.

Lesníci by radi videli, ako by sa obhajca ochranárov „zatváril, keby takíto ochranári prišli uplatňovať svoje názory do jeho záhrady“. To je zle položená otázka, lebo tatranská záhrada nepatrí lesníkom ani byrokratom, ale občanom tohto štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď v novembri 1989 vyšli pražskí študenti do ulíc, komunistický režim sa rozhodol ukázať im svoju železnú päsť. Vtedy si československá občianska spoločnosť uvedomila, že bijú naše deti! a rozhodla sa brániť ich. Dnes by si slovenská ob­čianska spoločnosť mala rovnako uvedomiť, že v Tatrách bili jej deti. Za to, že sa rozhodli uplatniť svoje i naše suverénne ob­čianske práva.

Mala by si ich brániť. Tým viac, že tu nejde len o Tatry. Ide o právo občanov participovať na správe vecí verejných. Kto im to právo odopiera, ohrozuje samotné základy našej demokracie.

Autor: Miroslav Kusý (Autor je politológ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 628
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 506
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 160
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 469
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 320
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ako ďaleko si trúfne zájsť?


18

Kreslí Mikuláš Sliacky.


Robert Fico a Vladimir Putin v Kremli.

Robert Fico si položil správnu otázku a odpovedal si po svojom.


12
Peter Tkačenko.

Keď si politik neváži sám seba, nemôže čakať, že si ho budú vážiť voliči.


73
SkryťZatvoriť reklamu