na Slovensku. Zopár príkladov – predseda vlády Robert Fico vyhlásil, že ide o nehorázne zasahovanie politických síl z Budapešti do práce slovenských nezávislých orgánov činných v trestnom konaní, pričom podľa neho je ich cieľom za každú cenu vyvolať napätie. Aj podľa jeho straníckej kolegyne Moniky Flašíkovej-Beňovej to bolo spochybnenie celej Slovenskej republiky, súdnictva a nezávislých orgánov. Podpredseda HZDS Viliam Veteška pripustil možnosť, že v rámci vyšetrovania boli opomenuté niektoré činnosti, ktoré sa teraz z hľadiska práva napravia, a vyhlásil, že polícii aj súdnictvu dôveruje.
Z radov opozície zazneli podobné vyjadrenia. Podpredseda KDH Martin Fronc vyhlásil, že reakcie politikov z Maďarska boli nevhodné a škodlivé a zdôraznil, že slovenským súdom dôveruje, že budú spravodlivo súdiť. Jeho opozičný kolega a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan oznámil, že výzvy našich maďarských partnerov sú nenáležité a pokojne si ich mohli odpustiť. Toľko výber z agentúrnych správ.
Zhrnuté a podčiarknuté - slovenskí politici, s výnimkou SMK, koaliční aj opoziční, dnes považujú slovenské orgány činné v trestnom konaní za dôveryhodné, spoľahlivé, spravodlivé a nezávislé. Z roviny politickej je to úplne jasné, otázne však je, či je to tak aj v rovine vecnej. Čo také sa totiž v krajine za niekoľko mesiacov – presnejšie od nástupu vlády Roberta Fica – tak zásadne zmenilo, že správanie sa všetkých vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov by malo byť nie vzorkou, ale vzorom spoločnosti? Veď naozaj iba nedávno, v časoch, keď bol Robert Fico v opozícii, medzi jeho najhlasnejšie výkriky patrili slová, že Slovensko nie je právny štát. A nebolo to pre to, že napríklad Ivan L., ktorý bol podozrivý zo spáchania viac ako desiatky trestných činov, bol vo všetkých prípadoch súdmi zbavený viny a dnes je bezúhonným a z tohto hľadiska aj ctihodným občanom. Sú už vyšetrovatelia kauzy triptych Klaňanie sa troch kráľov či podplácania poslancov parlamentu na dôchodku? Nehrozí už „strata“ prepisov odpočúvania, zverejňovanie osobných údajov či bezhraničné posilňovanie právomocí tajnej služby? A nemusia už naozaj slovenskí občania hľadať spravodlivosť na medzinárodných súdoch, postačia im iba slovenské?