kto vyplácal z používania tantiémy, boli by multimilionármi.
Idú od úst k ústam na dračku. Napríklad taká „komisia“. Od volieb k voľbám, od jedného vymenúvania ministrov k ďalšiemu vymenúvaniu ministrov nevyjde z obehu. Jej pozícia je taká pevná, že nemusí posielať médiám nijaké škandalózne fotky ani esemesky, aby sa pripomínala. Kým bude „komisia“ rozdeľovať a panovať, na cene nestratí. Každý z brandže tú svoju dokonale pozná, takže prívlastky identifikujúce v reči, ktorá komisia je práve na pretrase, nie sú podstatné - kontrolná, revízna, skúšobná, konkurzná, grantová, vyšetrovateľská, prešetrovateľská... Načo? Jednoducho - tá naša. Postrachom je iba tá „nezávislá“, ale aj miera nezávislosti má svoju škálu. Nie tak dávno boli aj plánovacie, aj schvaľovacie komisie, aj „tiežrozhodovacie“ komisie pre dramaturgiu a autorskú tvorbu napríklad.
Dobrej povesti sa teší aj iné slovo utvorené z toho istého základu - „komisár“ (latinské „committere“ = spájať, zlučovať; „commisarius“ = poverenec, zmocnenec). Pravda, dnešný komisár už nenosí lesklé čižmy ani uniformu, ale najčastejšie slušivý oblek a topánky z fajnovej kože.
V zdraví prežíva aj slovo „aktív“ (pracovná schôdza zvolaná na riešenie dôležitého aktuálneho problému). Ten v straníckych a odborových zasadačkách zvyčajne „odvolával“, „odsudzoval“ alebo „prijímal opatrenia“, ten dnešný je príjemným formálnym alebo neformálnym stretnutím.
No a celkom bezkonkurenčné je vo svojej pružnosti slovo „akcia“. Za mojich žiackych a študentských čias akcie „upevňovali kolektív“ (zväzácke akcie), budovali „vzťah k práci“ (akcie Z) a „rozvíjali zdravú súťaživosť“ (športové akcie). Mali prívlastok „dobrovoľné“, ale v skutočnosti boli organizované a kontrolované, napríklad akcia Z. „Z“ znamenalo zveľaďovanie a v rámci zveľaďovania sa najčastejšie upratoval areál školy. Pre staršiu generáciu znamenala akcia Z aj „tehlu a maltu“ - teda „dobrovoľné“ stavebné práce (byty, kultúrne domy postavené v akcii Z).