Vraj bezplatné štúdium budú poslanci HZDS požadovať aj preto, lebo ho garantuje ústava. Je skvelé, že z hnutia sa stáva na starobu obhajca ústavnosti, smutné je, že iba v rétorickej podobe a len vtedy, keď sa mu to hodí. Okrem toho, že v prípade vysokých škôl, samozrejme, ústava bezplatnosť vôbec negarantuje.
To vie, napríklad poslankyňa Katarína Tóthová, ktorá pred časom povedala, že „spoplatnenie by malo byť určené v zákone ako povinnosť“.
Nič sa nezmenilo. Poslanci HZDS síce hlasovali v parlamentných výboroch za poplatky externistov, ale čo. Hlavný prúd v HZDS na koaličnej rade konštatoval, že hnutie novelu nepodporí a kým nevydá iný pokyn, tak za ňu poslanci HZDS v pléne naozaj nebudú hlasovať.
Nič sa nezmenilo. Vyplýva to aj zo slov predsedu ústavnoprávneho výboru parlamentu Mojmíra Mamojku, ktorému sa novela zákona o vysokých školách nepáči skôr z vecného, ako iba politického hľadiska. Aj on má výhrady k jej zneniu pre možný rozpor s ústavou, tie však pochádzajú z celkom iného súdka, ako dôvody HZDS. Dôvodom Mamojkovho podozrenia je to, že návrh obmedzuje počet externistov, ale nie pre všetky školy. Tzv. odborných vysokých škôl sa stanovenie limitu, podľa ktorého budú môcť prijať najviac 50 percent externistov v porovnaní s dennými študentmi, týkať nebude. Ostatných áno.
Nič sa nezmenilo. Aj opozícia má, ako inak, výhrady proti návrhu zákona. Vláda Roberta Fica zavádza novelou vysokoškolského zákona školné, a to nesystémovo a nesociálne, a preto SDKÚ návrh novely nepodporí, vyhlásil predseda strany Mikuláš Dzurinda, známy svojím sociálnym cítením vždy, keď je v opozícii. Daniel Lipšic z KDH bol vecnejší a trafil jeden z klincov v návrhu zákona rovno po hlave, keď povedal, že novela vôbec nerieši vyberanie peňazí od študentov cez rôzne občianske združenia či nadácie. Dotácie na externistov má totiž štát vyplácať len vtedy, keď vysoké školy nebudú vyberať od študentov poplatky za štúdium. Čo neznamená nič iné, ako legalizáciu doterajších poplatkov. Navyše, dá sa to veľmi ľahko zariadiť tak, že školy budú poberať aj dotácie aj poplatky – nie síce od študentov, ale od ich rodičov, príbuzných či známych. Dobročinnosti medze nemožno klásť.