Väčšina zmien sa týka drobností, akými sú zvýšenie pokút za nedodržanie pravidiel či zníženie ochrannej zóny budovy parlamentu. Namiesto zákazu zhromažďovania z doterajšieho okruhu 100 metrov od budov a miest, kde zákonodarný zbor rokuje, poslanec Branislav Bačík (Smer) navrhuje zónu zákazu znížiť na 50 metrov. To je dobrá správa, keďže by mala znamenať, že poslanci sa chcú viac priblížiť ľuďom.
Samozrejme, iba preto nenavrhuje poslanec Bačík zákon novelizovať. Možnosť priblíženia sa ľudu k budovám vyvažuje tým, že chce mať ľud zároveň pod kontrolou. Policajnou. Obciam totiž návrh ukladá novú povinnosť – oficiálne a bezodkladne nahlasovať konanie zhromaždenia policajtom. Každého, teda nielen takého zhromaždenia, o ktorom obce rozhodnú, že ho nepovolia. Ani to nie je ešte správa, i keď prípadov, keď sa prítomnosti a postupov policajtov už zase treba skôr obávať, ako ich vítať, pravdepodobne pribúda.
Návrh mlčky ráta s tým, že keď obec konanie zhromaždenia policajtom oznámi, že sa naň prídu aspoň pozrieť. A aby dobre videli, vnáša do zákona ďalší úplne nový prvok: „Účastníci zhromaždenia nesmú mať svoju tvár zakrytú spôsobom znemožňujúcim ich identifikáciu, ak je proti nim vykonávaný služobný zákrok príslušníkmi Policajného zboru.“
To je vskutku skvelá formulácia. V spojení s ďalším novo navrhnutým paragrafom až geniálna. Ten hovorí, že pokutu do sumy päťtisíc korún možno uložiť účastníkovi zhromaždenia, ktorý má svoju tvár zakrytú spôsobom znemožňujúcim jeho identifikáciu, ak je proti nemu vykonávaný služobný zákrok príslušníkmi Policajného zboru. Na škodu veci však poslanec Bačík ani v dôvodovej správe nevysvetľuje, ako sa dá uložiť pokuta niekomu, koho nemožno identifikovať, teda neznámej osobe. Ale ani to nie je zlá správa.