Rozhodnutie Ruska o obnovení tzv. stálych bojových hliadok jeho strategického letectva znepokojilo polovicu sveta. Ide najmä o štáty majúce skúsenosti zo studenou vojnou. To potvrdzuje i zámer Európskej komisie prerokovať túto otázku s členskými štátmi Európskej únie, pretože podľa vyjadrenia predstaviteľky Európskej komisie Antónie Mochanovej ide o „európsku bezpečnostnú politiku“.
Ani Európe, ani Severnej Amerike nemôže byť ľahostajné, či sa ruské strategické bombardéry znovu ako pred rokom 1992 dostanú do vzdialených regiónov planéty.
Iní nás nenasledovali
Vladimír Putin, ktorý minulý piatok - za prítomnosti svojho čínskeho kolegu a počas vojenského cvičenia krajín Šanghajskej organizácie pre spoluprácu - o obnovení letov verejnosť informoval, okrem iného podotkol, že tieto akcie boli za jeho predchodcu Borisa Jeľcina zrušené jednostranne a skôr z ekonomických dôvodov - vtedy chudobná krajina si jednoducho nemohla dovoliť taký militaristický prepych. „Bohužiaľ, Rusko v tomto smere nasledovali zďaleka nie všetky krajiny,“ uviedol, čo vraj spôsobilo „určité problémy pre zabezpečenie bezpečnosti ruského štátu“. Povedal, že lety sa budú uskutočňovať do regiónov „aktívnych plavieb lodí a ekonomickej činnosti Ruska“. Ide o na suroviny bohatý sever a morské cesty, po ktorých prúdia dodávky napríklad ropy pre „spojencov“ - Indiu a Čínu.