Krajina pod Tatrami reagovala okamžite, oficiálne, ale - zbytočne. Punc dôležitosti Maďarskej garde vtlačil ako prvý minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ktorý nielenže odsúdil jej vznik, ale hneď aj očakáva, že maďarské úrady zabránia extrémizmu. Strana Smer, ktorá Kubiša do funkcie ministra nominovala, si zaplatila správu, v ktorej oznámila, že vznik gardy v susednom Maďarsku považuje za veľmi znepokojivú a nebezpečnú iniciatívu a že ďalší vývoj bude vraj veľmi pozorne sledovať. Ďalšia vládna strana HZDS postupovala rovnako - platenou správou oznámila, že vznik gardy je nezlučiteľný so záujmami občianskej spoločnosti a dobrého susedského spolunažívania. Dodala, že takéto extrémistické sily pošliapavajú odkaz Slovenského národného povstania.
Jedinou vládnou stranou, ktorá nepotrebovala na oznámenie svojho stanoviska si agentúrnu správu zaplatiť, bola SNS. Takže stačí povedať, že jej šéf chce, aby sa vznikom gardy zaoberala koaličná rada. A dodať, že tentoraz veľmi zaostal za exministrom vnútra a poslancom parlamentu Vladimírom Palkom z KDH, ktorý navrhuje, aby bol ktorýkoľvek z členov gardy - v prípade ak vycestuje na Slovensko - trestne stíhaný za úklady proti republike. A aby partia kresťanských demokratov situáciu upokojila, vzniesla zároveň požiadavku, aby Maďarsko vrátilo Slovensku 503 vyvezených kultúrnych pamiatok. Ešteže si na to pri príležitosti SNP spomenuli.
Možno je to náhoda, možno nie, ale prísaha prvých členov Maďarskej gardy bola na prvé výročie slovenskej kauzy - a momentálne na Slovensku už trestne stíhanej - Hedvigy Malinovej. Keď k nej zaujímali stanovisko maďarskí politici, slovenskí sa cítili dotknutí a pohoršení.