SME

Žijeme vo svete, ktorý potrebuje lož

V roku 1975 stretla dvadsaťsedemročná Francúzka Michele Ponciková vo francúzskom Švajčiarsku rovnako starého urasteného emigranta z Československa, ktorý ju očaril ako zaneprázdnený ...

Špeciálne sviečky, ktoré horia pri rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči.Špeciálne sviečky, ktoré horia pri rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči. (Zdroj: ČTK)

V roku 1975 stretla dvadsaťsedemročná Francúzka Michele Ponciková vo francúzskom Švajčiarsku rovnako starého urasteného emigranta z Československa, ktorý ju očaril ako zaneprázdnený a vzdelaný homme de lettre. Neskôr napísala súdu v Lausanne: "Všetko to bolo klamstvo."

No spočiatku sa domnievala, že má pred sebou idealizovaný obraz otca - podľa jej slov otec českého pôvodu bol počas vojny vybraný britskou Royal Air Force, aby zabil zastupujúceho ríšskeho protektora Čiech a Moravy Reinharda Heydricha. Po zoskoku sa však jeho padák zamotal do koruny stromu a atentát potom spáchali iní. Parašutistický dôstojník Pavel Poncik sa neskôr zúčastnil vylodenia v Normandii a britská kráľovná ho vyznamenala medailou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Opak otca

Predstava o vytúženom hrdinskom manželovi, pochádzajúcom z terra incognita za železnou oponou, opanovala Michele Poncikovú natoľko, že celých šestnásť rokov nechcela vziať na vedomie niečo podstatné - Jozef M. Rydlo, za ktorého sa krátko po zoznámení vydala a mala s ním dve deti, je opakom jej otca, bojovníka proti fašizmu. Iba keď hromžil na Čechov, obraňovala korene.

A potom sa po druhý raz narodila: počas jednej letnej noci v roku 1991 ju chcel Jozef M. Rydlo v spoločnom byte v Chavannes-pre`s-Renens pri Lausanne zaškrtiť opaskom, prežila vďaka deťom, ktorým sa podarilo mu v tom zabrániť. Krátko nato sa na stanici Morges pokúsil hodiť obe deti pod idúci vlak. Tak to deti i ona uviedli v zápisnici, ktorá je súčasťou obsiahleho súdneho spisu o Rydlovi, ktorý mám k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Najneskôr v tejto chvíli zrejme začala Michele Rydlová-Ponciková chápať súvislosť medzi politickými ideálmi svojho muža a dlhoročným násilím voči nej, deťom a ich hračkám, ktoré nezriedka rozmlátil, a v neposlednom rade jeho sklonom k perverzite: synovi Alexandrovi daroval k jedenástym narodeninám balíček prezervatívov, desaťročnej dcére Genevieve pohľadnicu so stoporeným penisom, ak spomenieme aspoň dva detaily, ktoré sa ocitli v súdnom spise. Manželov rozviedli, deti písomne požiadali, aby sa s otcom nemuseli stretávať. Pre Michele Rydlovú-Poncikovú sa nočná mora, na ktorú sa zmenila otcovská postava, dodnes neskončila. Jej známy tvrdí, že podnes trpí fixnou ideou, že exmanžel jej chce siahnuť na život.

Zásah do čierneho

Na psychiatrickom oddelení Medicínskej univerzitnej polikliniky v Lausanne diagnostikovali u Jozefa M. Rydla v roku 1992 "pokračujúcu schizofréniu s paranoidnými rysmi". Už od roku 1989 sa na základe psychiatrickej diagnózy považuje za "stopercentne práceneschopného", a síce na "dobu neurčitú". Cnie sa mu po vlasti, snu o nezávislom Slovensku venuje bezvýznamný emigrant celú svoju lásku a intelektuálnu snahu. V psychiatrickom posudku sa píše o "megalomanských predstavách" a "intelektuálnych bludoch", v policajnej zápisnici sa lakonicky konštatuje, že nezamestnaný sa zaoberá výlučne svojimi "slovaqueries", čo znamená asi toľko ako slovenské fantazmagórie. Švajčiarsky policajt tak trafil do čierneho.

SkryťVypnúť reklamu

Rydlove duchovné centrum, okolo ktorého neustále krúži, je skutočne blud, lenže nie je neškodný. Snaží sa dokázať bezúhonnosť klerikálno-fašistického slovenského štátu i jeho prezidenta a poprieť akúkoľvek zodpovednosť za transporty z rokov 1942 a 1944 - 1945, keď viac než 70000 slovenských Židov skončilo v nacistických táboroch smrti a 67000 ich prišlo o život.

Rydlov menovec Jozef - otcovská projekcia s kriminálnou energiou, ktorá ho priťahuje - nebol len priamo zodpovedný za slovenský holokaust. Jozef M. Rydlo odsudzuje partizánsky odpor a slovenský štát z Hitlerovej milosti štylizuje do roly bašty proti ateistickému boľševizmu, oázu kvitnúcej kultúry a blahobytu, kde sa vojnovým zajatcom rozdeľovala čokoláda. Keby zostal vo Švajčiarsku, odzneli by jeho utópie orientované do minulosti zrejme bez stopy.

SkryťVypnúť reklamu

No rozdelenie Česko-Slovenska ho utvrdilo v jeho sne o nezávislosti Slovenska. S finančným zabezpečením plynúcim zo švajčiarskeho invalidného dôchodku je na Slovensku všetko ľahšie. Šľachetný patriot, ktorý sa vracia zo zlatého Západu, aby stál po boku vlasti v ťažkých časoch, je vítaný. Rydlove bájky o akademickej dráhe v exile mu zabezpečujú posty a úctu tých, ktorí sa chcú nechať klamať. "Svet potrebuje lož," cituje súdny spis jeho krédo, ktoré zvykol hovorievať svojej žene, keď vychádzal z domu do drsného sveta.

Rydlova posadnutosť falšovanými akademickými titulmi je v slovenských emigrantských kruhoch vo Švajčiarsku dávno známa. Vážnejšie to vidí vtedajší prorektor Lausannskej univerzity Fedor Bachmann, ktorý mu roku 1991 v liste pohrozil právnymi krokmi, ak bude poškodzovať meno školy tvrdením, že na nej pôsobil. V slovenských médiách však Jozef M. Rydlo bezočivo uvádza, že od roku 1968 do roku 1993 pôsobil na týchto univerzitách: Padova, Benátky, Záhreb, Skopje, Rím, Vatikán, Mníchov, Viedeň, Toronto, Washington DC, Lausanne, Bern, Ženeva, Buenos Aires a Paríž. A tak sa v nejednom médiu stáva "jedným z najvzdelanejších Slovákov".

SkryťVypnúť reklamu

Od minulého roka zastupuje Slovenskú národnú stranu v parlamente a je podpredsedom zahraničnopolitického výboru. Keby chcel niekto spochybniť jeho tituly, tak sa vďaka usilovnej zberateľskej vášni predzásobil diplommi. Kantonálna polícia zabavila v byte v Chavannes-pre`s-Renens tucty opečiatkovaných čistých formulárov úradov a akademických inštitúcií, o. i. z Lausannskej univerzity a prázdne maturitné vysvedčenie z "Československej socialistickej republiky".

Dvojzáprah

Predtým, ako sa Jozef M. Rydlo nechal 1974 zapísať na Univerzitu v Lausanne, bol už vraj doktorom, pretože zrejme ako vysoko talentovaný študent získal v Padove vo veku 23 rokov za dva roky doktorát v odbore literatúra a filozofia, a to v taliančine. Švajčiarska kantonálna polícia to vidí takto: "Do omrzenia sme od Univerzity v Padove žiadali viacero informácií, no nepodarilo sa nám zistiť, že by Jozef Rydlo prekročil štádium licenciátu. On sám nebol vstave nám predložiť doklad o svojom doktoráte."

SkryťVypnúť reklamu

Archívne oddelenie Lausannskej univerzity potvrdilo, že kópia dokumentu z Padovy, ktorá je u nich uložená, nie je doktorátom, ale len licenciátom, avšak bez zmienky o diplomovej práci - čo príslušného archivára prekvapilo. O Rydlovej profesúre mi archivár napísal: "Nenašiel som po nej ani stopy, hoci dokumentácia o profesoroch je úplná. V zoznamoch asistentov som Rydla tiež neobjavil. A nevyzerá to ani na to, že by tu mal aspoň jednu prednášku." O Rydlovej informácii, že po licenciáte ukončil štúdium aplikovanej pedagogiky, znie odpoveď z tohto archívu: "Takéto štúdium na Lausannskej univerzite skutočne existuje, ale v aktoch sa neuvádza, že by Rydlo toto štúdium navštevoval."

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C2SYC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 442
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 080
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 622
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 048
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 877
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 714
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

A dúfajme, že spomedzi tých, ktoré na jeho nenávisť fakt doplatili, tak aj posledná.


7

Kreslí Mikuláš Sliacky.


5
Nataša Holinová

Súdy môžu očakávať ďalšie útoky vládnej moci.


17
Jakub Filo

Zoberme si na pomoc paradox tolerancie.


26
  1. Radoslav Záhumenský: Rozhľadňa Kamenec: Nový výhľadový skvost nad kopanicami, ktorý si zamilujete
  2. Pavol Kéri: Dole krásna jar a hore zima ako za dávnych čias
  3. Zdravotní Klauni: Smiech, ktorý si dáva načas
  4. Jozef Pivarník: Národný kŕdeľ v tieni extrémizmu: Daniel Bombic alias Danny Kollár a jeho vládna ochrana
  5. Pavol Burda: Whataboutizmus po slovensky
  6. Branko Štefanatný: Ste výsledkom svojho tréningu
  7. Tupou Ceruzou: Smerákov
  8. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 357
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 560
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 21 788
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 556
  5. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 260
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 514
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 843
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 602
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
SkryťZatvoriť reklamu