Pred osemnástimi rokmi padol Berlínsky múr a s ním sa začala rúcať i železná opona, ktorá desaťročia delila západnú Európu od východnej. Napriek tomu, že by to malo byť jednoznačným dôvodom na oslavu, najnovšie výskumy verejnej mienky potvrdzujú pretrvávanie istých resentimentov západniarov proti spojeniu Európy.
Mnohí ešte stále vzdychajú nad problémami, ktoré im Východoeurópania spôsobili a koľko ich stálo rozšírenie únie. Čo si budeme čo nahovárať, každé spojenie má svoje úskalia, no v dnešný deň sa patrí hovoriť najmä o jeho plusoch. A jedným z najväčších, ktorý Západ i na svoju škodu ešte celkom nedocenil, je, že získal partnerov, ktorí vedia ako na Rusov.
Ruský kolotoč
Rusi to toho času v Európe krútia viac, ako je dobré. Nielenže definitívne potvrdili svoj výstup zo zmluvy o redukcii konvenčných zbraní, ale neprimerane napínajú svoje svaly aj na hospodárskom poli. V energetickej otázke si únia tento rok už s Ruskom užila nie jedno dobrodružstvo, poľské mäso Rusi tiež naďalej odmietajú, Fínom uvalili v lete vysoké clá na surové drevo. Momentálne stúpa žlč nad ruskými praktikami i Nemcom pre spor medzi nemeckou Lufthansou a ruským Aeroflotom.
Západ už vyše dvadsať rokov upozorňuje Kremeľ na porušovanie Chicagskej dohody. Rusi to ignorujú a pýtajú za prelety ruským nebom, koľko im hrdlo ráči, lebo vedia, že Západ ruský vzdušný priestor potrebuje. Európske letecké spoločnosti zaplatili Aeroflotu len za minulý rok približne 350 miliónov eur.