Korupcia je ťažko uchopiteľný fenomén. Jednou z možností, ako ju zmerať, je opýtať sa na jej prítomnosť ľudí. Utvoriť si obraz o súčasnom stave korupcie v slovenských obciach a mestách nám pomohol aj prieskum verejnej mienky, ktorý pre TIS v novembri 2007 uskutočnila agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1019 obyvateľov. Rovnaké otázky sme položili slovenskej verejnosti aj v júli 2003 – môžeme teda porovnávať.
Rozšírenosť korupcie v miestnej samospráve deklaruje 36 percent respondentov. Prieskum indikuje zvýšenie dôvery v integritu miestnej samosprávy – v porovnaní s júlom 2003 bol zaznamenaný mierny nárast názorov, že korupcia na miestnej úrovni je málo rozšírená (nárast o deväť percent). Avšak aj medzi obcami existujú obrovské rozdiely, a to podľa veľkosti danej samosprávy. Najmenej korupcie vo svojich obciach vnímajú obyvatelia malých obcí, opak platí v mestách.
Presvedčení o korupcii
Zaujímavý je aj pohľad na oblasti, v ktorých verejnosť vníma najviac korupcie. Občania sú najkritickejší k personálnej politike miestnych samospráv – každý druhý opýtaný si myslí, že cestou k práci na mestskom úrade je korupcia alebo klientelizmus. Vo veľkých slovenských mestách, ktoré sú pomerne veľkými zamestnávateľmi, korupciu v danej oblasti vníma dokonca 74 percent respondentov. Seriózne sa tak otvára otázka nutnosti novelizácie zákona o výkone prác vo verejnom záujme, keďže mestá nemajú vážny záujem o korektnú samoreguláciu v tejto oblasti.
Predmetom vážnej kritiky je aj oblasť predaja obecných pozemkov. A znova – zaznieva najmä od obyvateľov väčších miest; napríklad v Košiciach a Bratislave vníma korupciu v uvedenej oblasti 73 percent respondentov. A čo je úplne najhoršie, situácia vo vnímaní korupcie v uvedených oblastiach sa od leta 2003 významnejšie nezmenila.
Názory verejnosti na obmedzenie korupcie sú zhodné s dlhodobo presadzovanou líniou TIS. Kľúčové sú informácie – zverejňovanie všetkých informácií o aktivitách obce vrátane informácií o nakladaní s majetkom a financiami obce považuje za najdôležitejší nástroj znižovania korupcie 46 percent opýtaných.