Súčasní držitelia moci prijali zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Čo tento schválený zákon priniesol občanovi? Odpovedá advokátka Eva Kováčechová.
VIDEO: Videokomentár Evy Kováčechovej
KAMERA: Ján Krošlák
V súvislosti s výstavbou niektorých ciest mu skrátil lehoty na podanie vyjadrení a odvolania, umožnil stavebníkovi diaľnic predkladať nedostatočnú a vadnú dokumentáciu, zjednodušil konania na úkor bezpečnosti a ochrany zdravia osôb, povolil úradom, aby v rozhodovaní menej zohľadňovali verejné záujmy a práva účastníkov. Predovšetkým však urobil z vlastníkov nehnuteľností, ktoré stoja v ceste diaľnici či rýchlostnej komunikácii, vlastníkov druhej kategórie. Stali sa z nich účastníci konania s neporovnateľne menšími právami ako má iný účastník - stavebník.
Zákon umožňuje, aby štát urobil z ľudí bezdomovcov. Ak vlastník domu nebude súhlasiť s podmienkami jeho výkupu na účely výstavby diaľnice, stavebník už nebude musieť čakať na výsledok vyvlastňovacieho konania. Naopak, začne stavať na cudzom. Vlastník sa zatiaľ ocitne na ulici (resp. na stavenisku) a stane sa z neho bezdomovec s určitým obnosom peňazí na svojom účte. O tom, či je poskytnutá finančná náhrada za jeho nehnuteľnosti dostatočná alebo či si štát nevzal viac, než mal, sa bude rozhodovať až neskôr. Stavebníkovi stačí predložiť právoplatné vyvlastňovacie rozhodnutie v kolaudačnom konaní. Právoplatné rozhodnutie však môže ešte preskúmať nezávislý a nestranný súd v dvojinštančnom konaní, takže konečné rozhodnutie o vyvlastnení môže vlastník obdržať až niekoľko rokov po hrdom otvorení diaľničného úseku. Štát sa zbavil ťarchy zodpovednosti za spravodlivé vysporiadanie vlastníckych vzťahov (a náhrad s tým súvisiacich) v neprospech vlastníkov. Stavebníkovi ide predovšetkým o to, aby mohol stavať. Akonáhle má stavebné povolenie, neexistuje dôvod (ani zákonný prostriedok), ktorý by ho nútil urýchlene a korektne vysporiadať vlastnícke práva.
Výsledkom vyvlastňovacieho konania však napokon môže byť rozhodnutie, ktorým sa nepovolí vyvlastnenie, alebo ktorým sa povolí vyvlastnenie len v menšom rozsahu. Súd tiež môže rozhodnúť, že poskytnutá finančná náhrada bola nedostatočná. V prípade už neexistujúcich nehnuteľností možno len ťažko predpokladať, čo bude nasledovať.
Vlastniť pozemok či dom nie je zločin. Presne tak sa však k vlastníkom správajú predkladatelia a schvaľovatelia zákona. Z občanov urobili špekulantov (minister Vážny), aktivistov, ktorých nejaké vyhlásenia politické špičky absolútne nezaujímajú (premiér Fico), účastníkov, ktorí v konaniach spôsobujú obštrukcie (dôvodová správa k zákonu). Z obetí sa stala škodná. Nikto z nich ani na okamih neriešil, že títo vlastníci prinášajú obeť v prospech verejného záujmu už len tým, že proti svojej vôli prichádzajú o domov. Cudzie nehnuteľnosti nie sú pre zástancov zákona problém, neohrozí totiž ich vinice, amfiteátre ani iné developerské záujmy.
Zákon je falošný, neférový a nespravodlivý - je obrazom jeho predkladateľov.