pravidlách výstavby diaľnic nastal čas zaoberať sa aj médiami a mimovládnymi organizáciami. Napokon, každá vláda sa ich snažila nejakým spôsobom paralyzovať či umlčať.
Médiá majú právo pýtať sa, politici, ako ktokoľvek iný, majú právo odpoveď odmietnuť. Na rozdiel od štátnych úradov, orgánov, inštitúcií a podobne. Médiá to nezbavuje povinnosti pýtať sa aj ďalej, ale osobná odpoveď sa vynútiť jednoducho nedá. Dá sa o takýchto spôsoboch informovať, čo rozumným postačí a iným je to aj tak jedno.
Premiér Fico odmieta odpovedať na otázky. Neprekáža to. Robili tak aj jeho predchodcovia. Hrubosť Mečiara a arogancia Dzurindu nie sú tajomstvom, stačí na to len nezabúdať. Robert Fico má vlastný štýl – nie je síce elegantnejší, ale je jeho. Aj v snahe ovládnuť verejnoprávne médiá cítiť istý rozdiel – kým Mečiar a Fico sa tým netaja, Dzurinda nerozprával, ale konal rovnako. Záleží však iba na členoch rád, či sú ochotní podriaďovať sa politickým objednávkam, alebo vlastnému rozumu.
Podpora Ivana Gašparoviča mediálnej politike premiéra neprekvapila, keďže už vo funkcii šéfa parlamentu mal názor na úlohu verejnoprávnych médií vyhranený. Tentoraz ho zreteľne oznámil jeho hovorca Trubač: „Z toho vyplýva iba toľko, že verejnoprávne médiá v prvom rade by mali byť určitou predĺženou rukou exekutívy, ktorá dostane ten svoj odkaz alebo informáciu o svojej činnosti k občanom.“
Doterajšie snahy, používanie mocenských pák a násilia sa však skôr či neskôr, ale vždy minuli účinkom a inak to nebude ani v prípade Roberta Fica a jeho družiny. Už to v krajine bolo – založenie a financovanie vládnych novín, pokyn podnikom so štátnou účasťou poskytovať inzerciu iba novinám blízkym vláde, nariadenie nevyužívať služby agentúry Sita ani zadarmo, premiérov zákaz poskytovať informácie niektorým médiám, odobratie akreditácií a mnohé ďalšie. Dôkazom je aj príbeh denníka SME, ktorý okrem iných peripetií musel byť v priebehu troch dní tlačený v troch tlačiarňach, a nie pre poruchu strojov. A predĺžené ruky vládnej koalície vo verejnoprávnej televízii nikdy neviedli ani nepovedú k zvýšeniu informovanosti, ale iba k poklesu sledovanosti.