Hanbu, ktorú utrpel predseda parlamentu Pavol Paška pri hlasovaní o návrhu na zrušenie priestupkovej imunity, asi len tak ľahko nerozchodí. Parlament totiž jeho trápenie neskončil, ale predĺžil – návrh neodmietol, ale vrátil na dopracovanie. Čas na dopracovanie návrhu nie je nijako určený, čo znamená, že ako taký by mohol aj milosrdne odísť do zabudnutia, ale Paška napriek tomu už hrdo vyhlásil, že ho dopracuje už o mesiac.
Hoci pod návrhom na zrušenie priestupkovej imunity sú podpísaní traja poslanci strany Smer, ide hlavne o iniciatívu a agendu predsedu parlamentu. Naposledy pred niekoľkými mesiacmi odmietol Pavol Paška hlasovať za obmedzenie imunity vrátane úplného zrušenia priestupkovej. Navrhol a zriadil komisiu, ktorá sa mu po pár týždňoch síce rozpadla, keď z nej odišli aj jeho koaliční partneri - poslanci HZDS aj SNS – ale agendu imunity neopustil. Návrh na zrušenie priestupkovej imunity, ktorá mala byť dielom koaličnej a odbornej komisie, sa tak naraz stal dielom predsedu a podpredsedu parlamentu a predsedu jeho ústavnoprávneho výboru. Návrh sa rozhodli predložiť na schválenie aj napriek tomu, že koaliční partneri im vopred oznámili, že zaň hlasovať nebudú, zrejme v duchu hesla, keď treba, nech opozícia zaberie. Veď ešte nie je vo väzení.
Predseda v štichu
Nestáva sa naozaj často, že návrh zákona, v tomto prípade aj zmeny ústavy, predkladajú traja predstavitelia parlamentu a iba z jednej strany. Už vôbec nie bez predchádzajúceho prerokovania a súhlasu vo vlastnej strane a vládnej koalícii. Upozornenie poslancov bolo čitateľné a hlasné už vtedy, keď rokovanie o návrhu odsunuli o mesiac. Hlasovanie v prvom čítaní sa však skončilo už katastrofálne – jediným poslancom z celej vládnej koalície, ktorý hlasoval proti návrhu na jeho dopracovanie, mimochodom predloženým nie opozičným, ale koaličným poslancom, bol Pavol Paška. Podpredseda parlamentu Číž sa hlasovania zdržal, a úplne naopak, teda za, hlasoval predseda ústavnoprávneho výboru Mamojka.
Nielen koaliční partneri, ale aj samotní spolupredkladatelia návrhu jednoducho nechali predsedu parlamentu v štichu. Pavol Paška celkom oprávnene teda pre niektorých vyzerá tak, že chcel byť v spoločnosti akýmsi hrdinom, ale stal sa obyčajným parlamentným ujom. Pre časť spoločnosti je agenda zužovania imunity stále značne zaujímavá, a to aj napriek doterajším skúsenostiam a hlasovaniam v parlamente. Politici to vedia, a tak keď chcú zaujať a nemajú čím, alebo niečo zakamuflovať, prídu s ďalším návrhom na zúženie imunity. Je overené, že vzbudí vášne a spoločnosť sa ním bude zaoberať.