chce rovnako meniť ďalšie podmienky pre sporiteľov.
Počet tých, ktorí doteraz vystúpili z druhého piliera, je aj pre vládnu koalíciu veľmi malý. Stačí si pripomenúť, že na začiatku roka hovoril šéf Sociálnej poisťovne Bernátek o tom, že druhý pilier je nevýhodný pre zhruba milión ľudí, ktorí doň vstúpili. Ministerstvo práce počíta s odchodom cca 30tisíc a ministerstvo financií cca 70tisíc sporiteľov.
A predseda vlády Robert Fico vo štvrtok bez akéhokoľvek zaváhania v parlamente hovoril o tom, že vstup do druhého piliera je výhodný len pre sporiteľa, ktorý zarába minimálne 29–tisíc až 30–tisíc korún mesačne, ktorému sa táto mzda bude valorizovať, a ktorý bude sporiť minimálne 25 až 30 rokov. Toto naozaj nie je šírenie poplašnej správy, iba verejná výstraha.
Ale ani tá, rovnako ako možnosť vystúpiť z druhého piliera bez úradného osvedčenia podpisu, zrejme veľmi nezvýši počet ľudí, ktorí sa z neho rozhodnú odísť. To vie už aj ministerka Tomanová, a tak pripravuje ďalšie kroky, ktoré majú sporiteľov presvedčiť, že ich odchod z druhého piliera vláda neočakáva zbytočne a majú tak urobiť aj vtedy, keď sa im z neho odísť vôbec nechce. Návrh hovorí o tom, že aj keď sa im z neho nechce, vláda ich chce prinútiť, aby odišli.
Aj bez rozsiahlych analýz možno celkom oprávnene predpokladať, že pre mnohých ľudí bol vstup do druhého piliera motivovaný aj tým, čo sa nazýva zdravý sedliacky rozum. Nikto presne nevie, čo sa o niekoľko rokov stane, v koľkých rokoch pôjde do dôchodku, koľkých rokov sa dožije, tak prečo by sporil cudzím v prvom pilieri, keď môže sporiť v druhom pilieri vlastným?