pozemkami vo Veľkej Lomnici sú nové. Nuž, ako pre koho.
Prípad Veľká Lomnica nie je žiadnou novou kauzou. Je súčasťou aféry Slovenského pozemkového fondu, za ktorú bola politická a právna zodpovednosť plne vyvodená, vysvetlil premiér Robert Fico všetkým, ktorý si až dovtedy mysleli, že informácie o kšeftoch s pozemkami vo Veľkej Lomnici sú nové. Nuž, ako pre koho.
Tí, ktorí doteraz žili v domnienke, že odchod Branislava Brízu z pozemkového fondu a odvolanie ministra Jureňu súviselo s podobným kšeftom vo Veľkom Slavkove, sa teraz môžu právom cítiť nedostatočne informovaní. Zo strany premiéra. Za Veľký Slavkov hrozil údajne aj pád vlády. Napokon sa však všetko na dobré obrátilo a vládna koalícia vládne ďalej. Zo strany premiéra tak zostáva iba dovysvetliť, prečo uvažuje o rozhovore s Vladimírom Mečiarom o Veľkej Lomnici až teraz, keď o nej podľa vlastných slov vedel už dávno. A hlavne, prečo jeho ľudia vo fonde a on sám nezasiahli vtedy, keď sa zasiahnuť ešte dalo a nie až o niekoľko mesiacov neskôr.
Faktom je, že nebyť práce Mareka Vagoviča, verejnosť by nevedela ani to, prečo premiér Fico tak trvá vyrobení takzvanej hrubej čiary: čo bolo - bolo, o pár mesiacov bude všetko inak. Či aj lepšie, zatiaľ nevedno. Dovtedy by však bolo žiaduce informovať aspoň o tom, ktoré ďalšie prevody „zo série kontroverzných prevodov“ - zostávajú ešte pred verejnosťou neznáme.
Kauzy prevodov pozemkov by mohli byť možno aj ďalším podporným argumentom pre vznik vyšetrovacieho výboru parlamentu. Pokus o jeho vznik opäť oznámil premiér Fico, tentoraz v súvislosti s tunelom Branisko. Na prvý pohľad ide o dobrú agendu – v zápase o zriadenie výboru koalícia nemôže prehrať. Keď s ním opozičné strany nebudú súhlasiť, koalícia bude tvrdiť, že je to tak preto, lebo majú špinavé paprče. Keď s ním súhlasiť bude a vo výbore bude nielen paritné zastúpenie, ale aj hlasovanie umožňujúce neschváliť uznesenie, výsledok bude rovnaký. Výbor nič nevyrieši a na vine bude aj tak vždy opozícia.