ií. To napísal v úvode článku Globalization and his discontents Henry Kissinger (International Herald Tribune z 30. mája 2008).
Kissinger pokračuje: Mnohé krajiny museli redukovať sociálne zákony, čo generuje čoraz viac protestov. Počet nezamestnaných rastie. Zvyšuje sa migrácia z chudobných do prosperujúcich krajín so všetkými dôsledkami: silnie nacionalizmus, zvyšuje sa napätie medzi kultúrami.
Počas kríz sa tieto trendy zosilňujú. Globálny finančný systém produkuje periodické krízy: V Latinskej Amerike (1980), v Mexiku (1994; v Ázii 1997; v Rusku 1998; v Spojených štátoch (2001) (2008). Je to dialektický (toto slovo H. K. naozaj použil) paradox: rubom selektívnej prosperity sú negatívne javy, pôsobiace proti hlásaným ašpiráciám.
Čo s tým? Kissinger navrhuje riešiť problém od gruntu. Rozdiskutovať problémy na všetkých úrovniach. V USA vytvoriť komisiu, zloženú zo zástupcov republikánov a demokratov. S cieľom: podviazať protekcionizmus, ktorý spôsobil krízu v roku 1929. Rozšíriť skupinu G 8 o Čínu a Indiu a stále monitorovať sociálne poruchy spôsobené globalizáciou. Zásadne zreformovať Medzinárodný menový fond, ktorý je zodpovedný za väčšinu finančných kríz v posledných rokoch. Vrátiť voľnému trhu dôveryhodnosť, lebo sanovanie strát investičných bánk a hedžingových fondov, najhazardnejších hráčov v aréne trhu, sa deje väčšinou na úkor poplatníkov daní.