Jedno je po referende v Írsku isté, pokiaľ si únia nedorieši problém vnútorných pravidiel, neprijme do svojich radov žiadnych nových členov. Preložené do turečtiny, Ankara si s reformami môže dať pauzu, do únie sa aj tak nedostane. A keby bolo pozastavenie rozširovania únie jediným dôsledkom írskeho NO, tak by si francúzsky prezident Nicolas Sarkozy azda aj vyložil nohy a tešil sa na prichádzajúce predsedníctvo v Európskej únii.
Írske veto má však oveľa širší rozmer, a tak polrok, ktorý má Sarkozy na čele únie pred sebou, bude hlavne polrokom sklamaní.
Škrt cez rozpočet
Francúzski politici si už dávno lámali hlavu nad tým, čo ponúknu únii v čase svojho predsedníctva a voľba padla na európsku bezpečnostnú politiku. Naozaj je tu čo zlepšovať, zvlášť v otázkach energetickej bezpečnosti, ochrany pred zbraňami hromadného ničenia, prípravy zásahov pri prírodných katastrofách, či ochrane pred útokmi na informačné siete. Reformy v tejto sfére sa opierajú aj o záväzky vyplývajúce z novej európskej zmluvy, čo Francúzom ich aktivity mohlo podstatne zjednodušiť. Ale ako na zlosť prišlo do cesty írske referendum, zmluvné dohody sú podlomené a Francúzi si môžu prednostne reformovať akurát tak vlastnú armádu.
Druhá agenda, ktorú si vložili Francúzi do programu, sa týkala harmonizácie civilného a sociálneho práva štátov únie. Tím francúzskych odborníkov totiž zistil, že byť Európanom je v určitých momentoch veľmi zložité, keďže v Európe nefungujú jednotné pravidlá pri regulovaní každodenných problémov, ako napríklad pri rozvodových konaniach národne zmiešaných párov, pri opatere dieťaťa po rozvode, vyplácaní dôchodkov pre ľudí, čo žijú v európskom priestore, ale nie v krajine pôvodu, pri uznaní vysokoškolských diplomov, pri dedičskom konaní, či pri preplatení zdravotnej starostlivosti poskytnutej v inej európskej krajine. V Európe nefunguje mnohé, ktoré by podporilo myšlienku európskeho občianstva, preto chcel Sarkozy pripraviť pôdu na zmeny. Problém je len v tom, že aj táto vízia bola spojená s Lisabonom. Doteraz sa harmonizácia európskych pravidiel nedala dostatočne presadzovať, lebo stálo v ceste veto ktoréhosi nespokojného člena. To ostane v hre naďalej, Írsko vie, prečo.