odpovedať. Krátke rozpačité ticho, keď nikto nepovedal, či v tom múzeu niekedy bol, alebo nebol, prerušil jeden pohotový hlas, že zistíme na internete a zajtra povieme. Iný duchaprítomne posunul rozhovor k inej téme. Začalo sa hovoriť o krásnej prírode, o salašoch a Tatrách. Ale to trápne krátke ticho...
Podvečer sa dymilo z počítača a z políc vypadávali knihy, čo sme tak úporne hľadali „voľačo“ o bardejovských ikonách: „Určite mám tú knihu, Ľubica, moja kamarátka z Bardejova, mi ju kedysi darovala,“ vravím priateľke. Dobrý duch ikony zaúradoval, zrejme iba preto, aby sme v hanbe nezostali. Nakoniec sme knihu našli: Ikony Šarišského múzea v Bardejove. Sú tam „mandylióny“ – obrazy znázorňujúce odtlačok Kristovej tváre na rúšku (prvotný mandylión patrí k zázračným obrazom – nebol vytvorený ľudskou rukou, ale odtlačkom Kristovej tváre).
Častý je typ ikony Kristus Pantokrator (grécke „pantokrator“ a latinské „omnipotens“ znamená „vševládca; všemohúci; vládca sveta; ten, kto víťazí, prevyšuje“). Ďalší zastúpený typ ikony je Bohorodička Hodegétria („Sprievodkyňa na cestách“, „tá, ktorá ukazuje cestu“). Známy výjav matky s dieťaťom na rukách, ktorý mnohí možno poznáte v rozmanitých jednoduchých reprodukciách a variantoch z izieb našich starých mám. Pomenovanie „Hodegétria“ je odvodené od mena kláštora Hodégon v Konštantínopole, kam sa, ako vraví tradícia, dostal vzor tejto kompozície – obraz, ktorý namaľoval evanjelista Lukáš. Potom sú tu Kráľovské dvere – dvojkrídlové stredné dvere ikonostasu, aj ikony svätcov a mučeníkov. Je tu aj typ ikony Deésis (grécke slovo znamená „príhovor, modlitba“), variant Kráľ kráľov, na ktorom býva zobrazený tróniaci Kristus uprostred s Bohorodičkou po svojej pravej strane a Jánom Krstiteľom po ľavej strane. A je tu ešte mnoho iných obrazov, rúch, svietnikov a cirkevného mobiliáru súvisiaceho s východnou liturgiou.