je to viac ako iba čudné.
Vicepremiér Ján Mikolaj má na starosti rezort školstva, vicepremiér Dušan Čaplovič okrem iného aj menšiny vrátane národnostných. Vydávanie učebníc patrí nepochybne do kompetencie ministerstva školstva. Preto ak vydavateľ učebníc postupoval podľa jeho pokynu, a nie listu vicepremiéra pre menšiny, urobil správne. Koordinovať ich činnosť má premiér, nie vydavateľ.
Je jedno či ide o učebnicu vlastivedy, dejepisnej čítanky či hudobnej alebo telesnej výchovy. Je jedno, keď Ján Mikolaj opakuje, že učebnice sú vydané v súlade so zákonom. Je jedno, keď podpredseda vlády pre menšiny Dušan Čaplovič hovorí, že ich dvojjazyčnosť - systémom najskôr po slovensky potom po maďarsky - musí byť dodržaná. Je jedno, keď niekto povie, že aj za súčasnú finančnú krízu môžu Maďari, vrátane príslušníkov maďarskej menšiny. A tiež je jedno, keď si časť spoločnosti myslí, že jej komplexy voči nej nové učebnice odstránia.
Kým o tejto časti spoločnosti možno povedať, že sa iba mýli, u oboch podpredsedov vlády treba konštatovať, že zavádzajú. Neexistuje taký zákon, ktorý by podporil reči Jána Mikolaja a rovnako taký, ktorý by podporil dvojjazyčnosť podľa Dušana Čaploviča. Mimochodom, s nápadom uplatniť zákon o geodézii a kartografii prišlo ministerstvo Mareka Maďariča, ktoré celkom nekultúrne zrejme považuje učebnice za kartografické dielo, ktorého povinnosťou je používať štandardizované geografické názvy. Zákon o štátnom jazyku, ktorým argumentuje Dušan Čaplovič s používaním jazykov národnostných menšín taktiež nijako nesúvisí, čo stanovuje hneď v prvom paragrafe - zákon neupravuje používanie jazykov národnostných menšín a etnických skupín.