Prijatie záchranného balíka americkými zákonodarcami potrebný impulz trhom k stabilizácii nedodalo, a tak sa hľadajú ďalšie možnosti podpory. Trhy majú za sebou jeden z najslabších týždňov v histórii, japonský jen reagoval prudkým nárastom a ropa sa zase prepadla na hodnoty spred jedného roka. Aj napriek týmto turbulenciám sa investorom v súťaži X-Trade Brokers Cup 2008 darí, keď najlepší súťažiaci dokázal zhodnotiť súťažné prostriedku už päťdesiatnásobne.
Svetové ekonomické mocnosti prichádzajú denne s ďalšími opatreniami na uvoľnenie medzibankového trhu. Veľká Británia hodlá najväčším bankám poskytnúť 50 mld. libier výmenou za majetkovú účasť v najväčších bankách a dodať minimálne ďalších 200 mld. libier likvidity na trh, Spojené Štáty ohlásili program na štátny nákup dlhopisov od spoločností s problémami s likviditou, v Japonsku uvažujú o znovuzavedení zákona o bankovej záchrane z deväťdesiatych rokov a všetky to vyvrcholilo stredajším koordinovaným znížením úrokových sadzieb o 0,5 % v popredných svetových ekonomikách. Okrem toho počas celého týždňa pokračovalo pumpovanie likvidity do bankového sektora zo strany centrálnych bánk.
Banky naďalej hromadia peniaze
Tieto opatrenia však nezaberajú a úroky na medzibankovom trhu naďalej rastú. Banky hromadia kapitál, aby boli chránené pred ďalšími stratami z hypotekárnych aktív a pôžičky ďalším bankám ako aj nebankovému sektoru obmedzujú na minimum. Úroky na trojmesačnú medzibankovú pôžičku v dolároch vzrástli v tomto týždni o 11,3 % na 4,82 %. Zamrznutý medzibankový trh vyvoláva u investorov skepticizmus ohľadom dĺžky trvania nastávajúcej recesie, keďže spotreba obyvateľstva, ktorá má byť hlavným motorom rastu, má bez úverov z bánk len obmedzený potenciál rastu. Výpredaje na akciových trhoch aj napriek podhodnotenosti väčšej časti titulov naďalej pokračujú, keď sa málokto odvažuje nakupovať a predávajúci tak nedokážu nájsť pre svoje akcie kupcu za trhovú cenu. Akciové indexy zaznamenali svoj najhorší týždeň. Japonský index Nikkei stratil takmer štvrtinu hodnoty a zaknihoval si tak najhorší týždeň v svojej vyše päťdesiatročnej histórii. Nemecký DAX sa prepadol o 22 % a britský FTSE o 21 %. Pre DAX to bol najväčší pokles v histórii, pre FTSE od roku 1987. Americké trhy stratili 18 %, najviac od roku 1933.
S akciovými indexmi obchoduje aj zatiaľ najúspešnejší investor v súťaži, pričom svoju pozornosť upriamuje najmä na brazílsky index BOVESPA. Intradenným obchodovaní s využitím tak long ako aj short obchodov sa mu zatiaľ podarilo dosiahnuť zhodnotenia vo výške 5 000 %.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Jen s najväčším týždenným rastom v poslednej dekáde
Absolútna averzia k riziku, ktorá v tomto týždni gradovala, mala za následok vysoký rast kurzu japonského jenu. Investori doslova utekali z rizikových rozvojových trhov, keď sa ruská aj brazílska burza prepadla v priebehu týždňa o zhruba 20 % . Z predaja aktív tak splácali nízkoúročené pôžičky v japonských bankách k čomu potrebovali nakupovať jeny. V priebehu týždňa tak jen na páre s dolárom posilnil o 4,6 % na úroveň 100,7 USD/JP, čo je najvyšší týždenný prepad od októbra 1998. Nedarilo sa ani britskej libre, keď ceny domov pokračujú v prepade, medziročne už o vyše 12 %, a Národný inštitút pre ekonomické a sociálne štúdie vyhlásil, že hrubý domáci produkt v treťom kvartáli poklesol o 0,2 %. Nepriaznivo pôsobil na libru aj kolaps bankového systému na Islande, keď veľká časť vkladov do islandských bánk pochádzala práve z Veľkej Británie. Obchodníci tak očakávajú ďalšie zníženie úrokových sadzieb v krajine na podporu domácej ekonomiky a libra tak na páre s dolárom v priebehu týždňa stratila vyše 3 % a týždeň uzatvárala blízko päťročného minima na úrovni 1,705 GBP/USD.