jnsku stratili kresťanskí demokrati pri posledných komunálnych voľbách 25 percent hlasov, sociálni demokrati dosiahli najhorší výsledok v histórii. Naproti tomu „slobodní voliči“ tu získali dvojnásobný počet hlasov.
Pred dvomi týždňami sa po prvýkrát prebojovali do krajinského parlamentu. V Bavorsku, v bašte kresťanských demokratov. Čuduj sa svete: najviac voličov a členov získavajú „slobodní“ z radov pravicových strán a nevoličov! Volebné združenie Slobodní voliči má dnes 260 000 členov. Keby mali štatút strany, boli by treťou najväčšou stranou v Nemecku. Združenie sa však nemieni premeniť na stranu. Chce vytvoriť pulzujúcu štruktúru bazálnej demokracie.
Politológovia si kladú otázku, či sa v komúnach „slobodných voličov“ nerodí čosi, čo by mohlo degenerujúcu európsku demokraciu oživiť? Krédo slobodných voličov je jasné: Strany nesmú mať monopol na formovanie politickej vôle! Absolutistické maniere partokracie poškodzujú demokraciu!
Kritika partokracie je základom stratégie „slobodných voličov“. Nečudo: etablované strany sú čoraz viac zahľadené do seba. V čoraz väčšej miere sa zaplietajú do skupinových záujmov. Čoraz neochotnejšie presadzujú záujmy radových občanov. Iba kritikou partokracie by však „slobodní“ toľko prívržencov nezískali. Kredit získali najmä presadzovaním konkrétnych záujmov verejnosti: bojujú za diaľničné obchvaty, za zachovanie cenných prírodných lokalít, za športoviská. Vystupujú proti netransparentnosti, proti komerčným projektom, ktoré znehodnocujú kvalitu života, proti korupcii, proti privatizácii verejných služieb.