i jeho konštatovanie, že víťazstvo Afroameričana je triumfom, nie debaklom americkej demokracie. Domov sa vrátili s pocitom, že v týchto voľbách prehrali nositelia osvedčených amerických hodnôt. V našich končinách by neokoni obvinili Obamových voličov z antiamerikanizmu.
V roku 1930 namaľoval výtvarník Grant Woods obraz. Pred farmou, kdesi na strednom západe, stojí obstarožný manželský pár. Obaja sú sviatočne oblečení, muž v pravej ruke zviera trojzubé vidly. Ich tváre prezrádzajú, že sú pripravení na všetko: na obranu svojho majetku, svojich hodnôt, svojich predsudkov, svojho pokrytectva... Ale aj na posledné dni ľudstva. Také tváre mali aj McCainovi voliči po vyhlásení volebných výsledkov.
Keď Woods túto „ikonu“ namaľoval, vrcholila Veľká kríza. Amerika sa pripravovala na zmenu. Tak ako teraz. Ekonóm z Yale Robert Stiller hovorí o historickom zvrate. Očakáva radikálne reformy kapitalizmu. Väčšiu kontrolu, citlivé regulácie voľného trhu. George Soros spochybňuje samotnú vieru, že teória voľného trhu je uskutočniteľná v praxi. Súčasnú krízu predpovedal už pred rokom. Obviňuje apoštolov voľného trhu, najmä Miltona Friedmana a jeho Chicagskú školu, že precenili možnosti samoregulácie trhu a s pomocou think-tankov a médií vnútili svetu čosi, čo je vo svojej podstate utópiou. Riskantné finančné operácie, vraví Soros, sú možné iba vtedy, keď je trh stabilný. A stabilitu treba udržiavať predvídavými zásahmi štátu.