O blízkovýchodnej politike Baracka Obamu, špeciálne o jeho vzťahu k Izraelu, sa šíria rôzne zvesti. V niektorých prípadoch je ich overiteľnosť a uveriteľnosť asi rovnaká ako tvrdenia beduínov z Negevskej púšte, že Obama je jedným z nich. Americko-izraelské vzťahy pre svoju nadštandardnosť vždy niekoho znepokojujú a to len živí rôzne mýty. A tiež falošné očakávania.
Na úvod treba povedať, že je viac ako jasné, že Barack Obama sa neotočí Izraelu chrbtom, aj keď nebude úplne nekritický. A je veľmi nepravdepodobné, že sa mu podarí prielom v izraelsko-palestínskych vzťahoch. Okrem iného aj preto, že má iné starosti.
Jeho podpora Izraelu nebude výsledkom tlaku židovskej loby (aj keď sa netreba tváriť, že podobne ako všetky ostatné loby si nerobí svoju prácu), ako by si mnohí predstavovali, ale úplne prozaicky záujmom Spojených štátov amerických v regióne. Nikto nie je takým presvedčeným a verným spojencom Američanov na Blízkom východe ako židovský štát. A málokto má pre Američanov toľké pochopenie. Samozrejme, platí to aj naopak.
Rôzne predstavy
S Amerikou Izrael spája to, čomu sa hovorí judeokresťanská civilizácia a aj silný príbeh krajín, kde sa začína od nuly a kde sa snaha často pretaví na úspech. Ak Obama tvrdí, že je americkým vlastencom, tak sa bude snažiť, aby Izrael nezrazili na kolená. Pád židovského štátu by bol totiž veľmi zlou správou pre západný svet a hodnoty, ktoré vyznáva.
Otázkou však je, ako si Obama predstavuje podporu bezpečnosti Izraela, o ktorej počas kampane neraz hovoril. Isté je, že v Izraeli si nemyslia, že sa to dá dialógom s Teheránom. Obamu vystríhajú (nielen Izraelčania), že ho jeho utópia o diplomatickom riešení iránskeho jadrového programu môže raz veľmi bolieť. Izraelčanom sa tiež môže zdať zvláštna správa, že Obamov poradca údajne komunikoval s palestínskym hnutím Hamas, hoci novozvolený prezident vyhlasoval, že Hamas nepovažuje za partnera.
Práve na rôznych predstavách o tom, ako zabezpečiť Izrael, a kde sa končí izraelské právo na obranu a začína sa rozťahovačnosť na úkor iných, sa môže Obamova administratíva zraziť s vládou v Jeruzaleme. Pár dní po tom, čo si Obama sadne na stoličku v Bielom dome, budú v Izraeli predčasné voľby.