Stretnutie premiérov Maďarska a Slovenska okrem množstva nedorozumení, slovných prekáračiek a politických manévrov prinieslo na svetlo sveta aj dva dokumenty - štvorbodové spoločné vyhlásenie predsedov vlád Roberta Fica a Ferenca Gyurcsánya a šesťbodový návrh maďarského premiéra. Obidva si zaslúžia pozornosť.
Premiér Gyurcsány navrhol, aby: 1. v oboch krajinách boli v oblasti kultúry a školstva menšinám poskytnuté nadpriemerné dotácie, 2. školy pre menšiny mohli používať učebnice vydané v druhej krajine, 3. krajiny prijali spoločné kódexy správania sa, o ktorých porušení by rozhodoval spoločný súd, 4. pri národnostnej krivde v jednej krajine mohla druhá krajina iniciovať jej spoločné vyšetrenie, 5. bol na Slovensku zriadený ombudsman pre menšiny, 6. Slovensko zrušilo zákon o zákaze používania národných symbolov na športových podujatiach.
Politická finta
Návrh premiéra Gyurcsánya možno vnímať aj ako politickú fintu. Vyhlásenie, že „Maďarsko zrealizuje úlohy vyplývajúce zo šesťbodového návrhu aj vtedy, ak Slovensko neurobí to isté“, je síce presné, ale znamená len toľko, že keď bude úspešný, môže zrealizovať zo šiestich bodov iba prvé dva - v ostatných už potrebuje spoluprácu Slovenska.
Pre premiéra Fica nie je nič ľahšie ani jednoduchšie, ako tento návrh odmietnuť. Je to iba jednostranný návrh, nie spoločná dohoda či vyhlásenie, potvrdené vlastnoručnými podpismi premiérov. Robert Fico jeho odmietnutím nič neporuší ani veľa nepokazí, takže prípadné výčitky v tejto súvislosti od kohokoľvek nebudú vôbec namieste, keďže návrh je výhodný iba pre maďarskú, a nie aj slovenskú stranu.