Polícia“. Zákaz sa bude vzťahovať na „ústne vyhlásenie (t. j. ak má niekto tričko s nápisom „polícia“ a zároveň vysloví slovo „polícia“), odev, písomný styk, názov domény webovej stránky a na vozidlá“.
Ak tejto významovo dosť nejasnej a priširokej formulácii dobre rozumiem, za zneužitie polície a značky „polícia“ sa môže považovať čokoľvek – aj nevinná hra rodičov a maloletých detí, čo sa kdesi v parku na „Račku“ alebo inde hrajú na policajtov. S dcérou som to robievala bežne. Domáhala sa takej hry. Stála som na určitom stanovišti ako policajt, na chrbát som si pripla papier s nápisom „Polícia“ a hrali sme sa na cestnú kontrolu: „Dobrý deň, polícia. Prosím si vaše doklady,“ – precvičovali sme pritom, domnievam sa, slušné správanie na cestách, potrebu mať v poriadku doklady aj „vozidlo“, teda bicykel. Hra. Deti sa tak hrajú. A učia sa pritom. Hrajú sa na všelikoho – na doktorov, predavačov, hasičov. Veď hračkársky priemysel je teraz na to špeciálne zameraný a dobre na všetkých nápodobách a atrapách zarába. Za takúto hru však budete môcť čoskoro dostať pokutu 5 000 Sk.
Čo čert nechcel, v sobotu som mala trocha inú skúsenosť so zneužitím polície, len neviem, či pokutu niekto zaplatil a v akej výške. Priznám sa, bola to pre mňa osobne silná káva, keď po premiére novej inscenácie zavolal vrátnik Domu umenia na Námestí SNP (bývalé Véčko) na mňa a mojich kolegov z divadla SkRAT políciu. Iba preto, že sme neopustili priestor divadla do polnoci, ako to určuje „predpis“. A napriek tomu, že na žiadosť o predĺženie toho „predpísaného“ času, adresovanú správcovi budovy NOC dva týždne pred premiérou, neprišla nijaká odpoveď. Keď vstúpila do priestoru polícia, bolo 0.15 h.