Zákon o voľbách prezidenta totiž generálny prokurátor v podaní na súd pred rokom nenapadol. Na škodu voličov.
Námietky generálneho prokurátora sú dve – volebné kaucie a prekážky vo výkone práva voliť. Konkrétne, prekážka z dôvodu výkonu trestu odňatia slobody. Je pritom zaujímavé, že generálnemu prokurátorovi v tejto súvislosti neprekážajú iné prekážky – napríklad pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.
V niektorých voľbách takéto osoby voliť nemôžu, v iných ani len tie, ktoré sú spôsobilosti na právne úkony nielen pozbavené, ale iba obmedzené a v ďalších - prezidentských - zase voliť môžu aj jedni aj druhí. V nich jednoducho žiadne prekážky vo výkone volebného práva neexistujú.
Kaucie zaviedli volební inžinieri pre parlamentné voľby – do slovenského aj európskeho parlamentu. V prvom prípade v sume 500-tisíc, v druhom 50-tisíc korún. Pri hľadaní odpovede na túto otázku sa ústavní sudcovia zapotia o čosi viac, ako pri otázke, či prekážka výkonu trestu odňatia slobody je zakotvená v terajšom právnom poriadku v súlade alebo v nesúlade s ústavou.
Hlavná otázka totiž neznie tak, či kaucia áno alebo nie, ale či ide o primeranú sumu. Teda takú, ktorá ešte prakticky nezničí zásadu ochraňovať a umožňovať slobodnú súťaž politických síl, čo by malo byť zároveň hlavným kritériom pre jej posudzovanie. To, pochopiteľne, nevylučuje možnosť, že súd možno rozhodne aj tak, že žiadna kaucia nie je prípustná, keďže ide o obmedzenie súťaže ešte pred voľbami, a nie až po nich, ako je to v prípade stanovenia takzvaných volebných prahov.