Dočasný výpadok dodávok ruského plynu, ktorý u nás rýchlo získal označenie „kríza", v skutočnosti žiadnou krízou nie je. Populárne médiá a politici si síce pojem „kríza" osvojili bleskovo, pravú náladu vo vyššej spoločnosti však vystihuje omnoho presnejšie sezónny bál v Opere a meditácie o miliardách potrebných na „národný" futbalový štadión. Ak sa aj Titanic topí, zábava na hornej palube je skvelá.
Skutočná kríza tu ešte nie je. To len hlasno dopadla predvídateľná a mnohými predvídaná facka Ficovi, Dzurindovi a všetkým predošlým vládam. Facka za to, že arogantne a zvysoka kašľali na budúcnosť krajiny.
Čo je dnes len varovnou fackou, sa v priebehu pár rokov skutočnou krízou len stane. Vo svete stojacom stále len na prahu najväčšej hospodárskej krízy od roku 1929 je iba málo vecí krištáľovo jasných. Jedna z toho mála je, že s rýchlo ubúdajúcimi geologickými zásobami ľahko dostupnej ropy a plynu budú tieto z roka na rok drahšie a vzácnejšie. Pri rope ľudstvo už pravdepodobne prekročilo tzv. „peak oil", teda bod v čase, po ktorom je ťažba ropy každý ďalší rok už len klesá. Zásob plynu je globálne o niečo viac, ale ich čerpanie bude ešte rýchlejšie ako to historicky bolo pri rope a ceny plynu budú rýchlo rásť.
Otázky osobnej zodpovednosti
Z hľadiska dnešnej „krízy" sú tri zásadné otázky. Otázky osobnej zodpovednosti.
Prvá: kto je politicky zodpovedný za to, že Slovensko napriek svojej notoricky známej závislosti od plynu z Ruska zastihla „kríza" s podstatne nižšími zásobami plynu ako susedné krajiny. Rakúsko a Maďarsko mali 12. januára zásoby plynu na 60 dní, Poľsko na 45 dní, Čechy na 40 dní, dokonca chudobné Rumunsko na 60 dní. Slovensko na smiešnych 13 dní! Ako to, že boli naše zásoby také kriminálne nízke? Takúto zásadnú skutočnosť premiér a minister hospodárstva nevedeli? Alebo vedeli a ignorovali? Zosobnia sa konkrétnym ľuďom stámiliónové hospodárske straty? Komu?
Druhá zásadná otázka sa týka zodpovednosti za distribúciu zásob. To naozaj Fico a spol. nevedeli, že na východnom a strednom Slovensku nie sú uložené zásoby, ktoré by mohli obyvatelia v prípade výpadku využívať? Naozaj chcú niekomu nahovoriť, že sa na východe či v strede krajiny nedajú nájsť vhodné geologické podmienky na zásobníky plynu? Alebo o plebs na východe a strede ide len pri voľbách? Pripomeňme si, že tie najbližšie sú už 21. marca.