Mýliť sa je nielen ľudské, ale mýliť sa môžu aj politici. Hoci u viacerých je už na prvý pohľad zrejmé, že nejde ani tak o pomýlenie sa, ako rovno o klamstvo. Príkladov je veľa, keďže nejde o žiadny módny výstrelok, ale kontinuitu - problém je jednoducho dávny ako krajina sama.
Aktuálne - ako možno vnímať vyjadrenia premiéra Roberta Fica a ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka v súvislosti s prerušením dodávok ruského plynu? Najskôr ho krajina má na 80 dní, potom sa zásoby bez akýchkoľvek zmenených podmienok naraz scvrknú na 10 dní. Alebo keď premiér informuje, že tzv. silovú energiu nepotrebujeme a minister Jahnátek zase, že ju potrebujeme nevyhnutne. Či keď minister hospodárstva krátko po vyhlásení odberového stupňa plynu č. 8 oznamuje, že ho podnikatelia nerešpektujú a straší obyvateľov, že im bude preto zima, ale už nepovie, že podnikatelia majú zákonnú lehotu 24 hodín na splnenie odberu na vyhlásený stupeň.
Omyl či klamstvo?
O čo v takýchto a mnohých iných prípadoch ide - o omyl, nedorozumenie, zábudlivosť, nepresnosť, zavádzanie či klamstvo? Alebo - použijúc slovník predsedu vlády - hyenizmus, idiotstvo či prostitúciu?
Jednoduchšie je pomenovať napríklad správanie HZDS k osobe dlhoročného podpredsedu hnutia, dnes prezidenta Ivana Gašparoviča. Hnutiu naposledy prekážalo, keď dostal priestor v televízii, čo považuje za porušenie ústavy. Podľa HZDS ho nemal dostať, ak ho dostal, mali ho dostať aj ostatní kandidáti v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Odhliadnuc od toho, že hnutie tým vlastne odkazuje, že porušenie ústavy jedným je zlé, ale viacerými už nie, skutočnosť je taká, že žiadny kandidát na funkciu hlavy štátu, vrátane Ivana Gašparoviča, ešte neexistuje. Zaujímavé je, že hnutie nereagovalo skôr na jeho novoročný prejav, slová ktoré Ivan Gašparovič poslal Slovensku aj svetu, boli totiž naozaj jednoznačné - „aby sme sa takto o rok stretli". Jednoducho v prípade Ivana Gašparoviča a HZDS ide a pôjde vždy skôr o politický spor a osobnú nevraživosť, pri ktorom je klamstvo iba prostriedkom, a k omylu, k nepresnosti či k nedorozumeniu z podstaty veci ani nemôže prísť.