Na rok 2008 sa nebude spomínať pre vznešené či hrdinské činy. Ale uprostred správ o finančných podvodoch, krviprelievaní v Indii a v Gaze a uprostred globálnych ekonomických katastrof v posledných mesiacoch sa objavila aj správa, ktorá svedčí o statočnost
i a vznešenosti. Vlani 10. decembra, v deň šesťdesiateho výročia Všeobecnej deklarácie ľudských práv, podpísalo viac než 300 občanov Číny od profesorov práv až po podnikateľov, poľnohospodárov, ba dokonca aj niekoľkých vládnych činiteľov pozoruhodný dokument s názvom Charta 08.
Signatári, ku ktorým sa neskôr pripojili tisíce ďalších ľudí, si v dokumente položili otázku, kam Čína v 21. storočí smeruje: „Bude pokračovať v modernizácii pod autoritatívnou vládou, alebo príjme všeobecné ľudské hodnoty, pripojí sa k hlavnému prúdu civilizovaných národov a vybuduje demokratický systém?"
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V Charte 08 nie je nič štvavé, nenájdeme v nej výzvu na násilné povstanie ani túžbu po pomste či odplate. Iba sa v nej požaduje to, čo občania všetkých liberálnych demokracií považujú za samozrejmosť: právo spochybňovať politiku vlády, ochrana ľudských práv, nezávislé súdnictvo a pluralitné voľby.