Inaugurácia prezidenta Obamu zvyšuje pravdepodobnosť veľkých teroristických útokov na Spojené štáty americké. Toto bolo strohé posolstvo Juhovaziristanského inštitútu pre strategickú hermenautiku (SWISH) - výskumného inštitútu, ktorý ponúka strategické rady popredným hráčom globálnej politiky. SWISH varoval vo svojej správe z polovice decembra Obamov tím pre medziobdobie, že al-Káida „sa pokúsi o útok v štýle 11. septembra, niekedy odteraz do polovice roku 2010. Ak k tomu dôjde, vaša krajina bude potrebovať mimoriadnu úroveň politického vedenia, ak sa chcete vyhnúť ďalšej chybnej vojenskej odvete".
Nanešťastie, tento Juhovaziristanský inštitút pre strategickú hermenautiku existuje len v hlave britského akademika a strategického analytika Paula Rogersa, ktorý zverejňuje svoje správy na internetovej stránke Otvorenej demokracie/Open Democracy. Obamov tím pre medziobdobie si túto správu navyše nevyžiadal, hoci človek môže len túžobne dúfať, že to urobí. Táto predpoveď je totiž dosť vážna - ako ostatne celá práca SWISH-u.
Pokus jedného muža
Fenomén SWISH-u sa začal ako pokus jediného muža vzdelávať západných analytikov v myslení ich islamských nepriateľov. Správy napodobňovali formát, aký používajú konzultanti rôznych washingtonských výskumných inštitútov, ktorí radia vláde USA a Pentagonu v strategických otázkach, ale pochádzali z fiktívneho juhovaziristanského inštitútu, ktorý si údajne najalo vedenie al-Káidy, aby im robil podobné služby.
Vo svojej prvej správe al-Káide z roku 2004 poradil SWISH bin Ládinovým plánovačom, že „okamžitá požiadavka... preto znie pomáhať všetkými prostriedkami v rámci vašich zásadných hodnôt, aby Bushova administratíva prežila". Inváziami do Afganistanu a Iraku, politikou nelegálneho zadržiavania, mučenia a mystifikovania a svojím absurdným militaristickým vyhlásením „vojny proti terorizmu" robil Bush presne to, čo al-Káida chcela.
Takže - pokračuje správa - nemožno odporúčať ďalšie veľké teroristické útoky na USA, keďže ich vplyv na americkú verejnú mienku je nepredvídateľný. Mohli by posilniť Bushovu podporu vo voľbách v novembri 2004, ale takisto by mohli obrátiť verejnú mienku proti nemu. SWISH po zrelej úvahe dospel k záveru, že najlepšie bude neriskovať útok, lebo Bush aj tak asi bude znovu zvolený.
Tretia správa SWISH-u al-Káide v roku 2006 znovu nastolila túto tému: „Nie je možné povedať, aký by bol politický vplyv ďalšieho útoku rozsahom rovnakého alebo väčšieho ako 11. september. Buď by vyvolal silnú politickú reakciu voči Bushovej administratíve, poukazujúc na márnosť jeho súčasného počínania pri zaisťovaní bezpečnosti USA, alebo by ho mohli využiť ako výzvu k ešte tvrdšej reakcii. „Niet pochýb, že vaším úmyslom by bolo skôr to druhé, keďže nechcete žiadne stiahnutie sa zo strany USA, ani odklon od súčasnej politiky. Po zrelej úvahe očakávame, že by mal takýto účinok, ale nie sme si istí... Ak si želáte zadať ďalšiu prácu v tejto oblasti, radi vám vyhovieme v spolupráci s našou washingtonskou kanceláriou."