Na prvý pohľad sa to javí ako nešťastná náhoda. Práve v čase, keď sa Európania sporili o plyn, navštívil ruský premiér Vladimir Putin Nemecko, a to nielen preto, aby rokoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ale predovšetkým preto, aby si na drážďanskom reprezentačnom bále prevzal ocenenie. V Drážďanoch, ktoré dôverne pozná zo svojich KGB čias, na neho čakal Rád svätého Georga, zlatá soška, ktorá symbolizuje boj za dobro.
Pre usporiadateľov bálu šlo azda viacmenej o reklamnú záležitosť, ich drážďanský bál sa má čo najrýchlejšie dostať do medzinárodného povedomia, tak je namieste každoročne honorovať aj pár výnimočných hostí a Putin pomohol návratu troch umeleckých malieb z Ruska do Nemecka, tak prečo nepoďakovať. Že v deň bálu netiekol cez Ukrajinu do Európy ruský plyn, bola náhoda. Dohoda o ocenení sa podpísala už v októbri, vysvetľovali organizátori.
Kto nechce, nevie
Pri plánovaní bálu o plynovej kríze vedieť naozaj nemohli, ale v októbri boli známe iné fakty. Bol za nami napríklad krvavý konflikt v Gruzínsku a sv. Georg je okrem iného i patrónom Gruzínska, dať sošku s jeho podobizňou do rúk Putinovi mnohých zamrazilo. Zástupcovia ľudskoprávnych organizácií však listovali v pamäti ešte ďalej, aj mimo Gruzínska je poruke mnoho dôvodov, prečo Putina neoceňovať, tvrdili.
Spoločnosť na ochranu prenasledovaných národov mu vyčítala vojnu v Čečensku, jeho blokádu pri rezolúcii OSN voči Sudánu pri konflikte v Dárfúre. Hŕstka politikov mu vyčítala jeho prístup k opozícii vo vlastnej krajine, ku kritickým novinárom a umelcom. S Moskvou treba ostať v kontakte, prízvukovali, ale honorovať rádmi je pritiahnuté za vlasy. Pritiahnuté či nie, Putin dostal i tak svoje vyznamenanie, ba povráva sa, že si osobne vyžiadal, aby mu rád neodovzdal akýsi organizátor bálu, ale samotný ministerský predseda Saska Stanislav Tillich. Tillich, bývalý politický káder endeeráckej verzie CDU, tichý spolupracovník Stasi, dnes čelný politik celonemeckej CDU želanie splnil, a kultúrna udalosť sa zmenila na politickú.