„Vždy som ju považoval za rozumnú ženu, ale možno je pod veľkým tlakom, že sa vyjadruje tak, ako by sa zvyčajne nevyjadrovala," povedal pápežov brat Georg Ratzinger na margo útokov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej voči Benediktovi XVI.
Kto vie, čo si Merkelová sľubovala od ponižujúcej kritiky pápeža a jej naliehania, aby sa ešte raz a ešte výraznejšie k Williamsonovi vyjadril. Akoby to neurobil už pred tým viackrát a dosť zrozumiteľne. A kto vie, aké tlaky to boli, ktoré ju k tomu primali. Nemecký denník Die Welt uviedol, že mohli vychádzať z radov židovskej obce v Nemecku a USA. To sú však len domnienky. Skutočnosťou sú nadchádzajúce parlamentné voľby a zrejme si Merkelová myslela, že keď už nevie ukázať razantnosť vo vnútropolitických otázkach, bude sa ako bojovníčka prezentovať aspoň v otázkach cirkevných. Hoc ako jej kontrovali kolegovia z CSU, nie je jej úlohou hodnotiť prácu pápeža, toto teritórium sa jej netýka.
Na Vatikán!
Možno z politikov CSU hovoril rozum a možno len predvolebný strach, lebo bavorská CSU pozná svojich katolíckych voličov a nechce si to s nimi rozhádzať. Nemecký profesor teológie Hubert Windisch deň po Merkelovej výstupe vyzval všetkých katolíkov, aby ju nevolili. Podľa neho sa prezentovala ako protipápežská politička a pre katolíkov je tým pádom nevoliteľná.
Presne to sú vyhlásenia, ktorých sa CSU chcelo vyvarovať. Ťažko povedať, koľko percent budú takéto výzvy stáť koalíciu CDU-CSU, ale v boji s opozíciou to zas až tak nezaváži. „Znalci" z ľavicovej SPD sa totiž tiež ponáhľali naskočiť na Merkelovej vlak, aby spustili kritiku na pápeža v duete. I keď SPD nabralo ešte tvrdšiu líniu. Predseda strany Franz Müntefering po mudrovaní o (ne)omylnosti pápeža dokonca vyzval katolíkov, aby nepodľahli falošnej poslušnosti k svojej cirkvi, čo znelo ako - Do boja, na Vatikán! a je nehoráznym odporúčaním, aké nemá v modernej nemeckej politike obdobu.