Keď prasknú bubliny, začne sa scvrkávať úver a dochádza k nútenej likvidácii aktív a ničeniu bohatstva a to môže dosiahnuť katastrofické rozmery. V takomto deflačnom prostredí sa pod váhou nahromadených dlhov môže potopiť celý systém bankovníctva a hospod
árstvo upadnúť do depresie. Presne toho sa treba vyvarovať.
Dá sa to urobiť tromi spôsobmi: po prvé, do obehu sa pustia peniaze, ktoré vyvážia scvrknutý úver. Po druhé, do systému bankovníctva sa vnesie nový kapitál a po tretie, nahromadené dlhy sa odpíšu organizovaným a prehľadným spôsobom. Najlepší výsledok sa dosiahne, ak sa použijú naraz všetky tri metódy, to sa však nezaobíde bez radikálnych a neortodoxných politických opatrení.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ak tieto opatrenia prinesú očakávaný výsledok a úver sa začne rozpínať, namiesto deflačných tlakov sa objaví hrozba inflácie a vláda bude musieť z ekonomiky odstrániť nadbytočné peniaze takmer tak rýchlo, ako ich do nej napumpovala. Táto druhá operácia bude technicky i politicky náročnejšia, no alternatíva - celosvetová depresia a rozpad svetového poriadku - je neprijateľná. Jediný spôsob, ako uniknúť zo súčasnej extrémne nevyváženej situácie, akou je globálna deflácia a depresia, je najprv vyvolať presne opačný stav a potom ho zmierniť.