Voľby prezidenta republiky budú prvé, ktoré budú v réžii kabinetu Roberta Fica. Vláda a v jej rámci hlavne ministerstvo vnútra má neodškriepiteľnú zodpovednosť za ich prípravu aj priebeh. Ak sa rýchlo nespamätá, voľby hlavy štátu budú v rozpore s ústavou.
Nie pre počítanie hlasov potrebných na zvolenie prezidenta v prvom kole. Teda takmer už rok trvajúcemu právnemu sporu či k zvoleniu hlavy štátu v ňom stačí „nadpolovičná väčšina platných hlasov oprávnených voličov", ako uvádza ústava, alebo všetkých oprávnených voličov, ako tvrdia napríklad tí, ktorí text ústavy v súvislosti s priamou voľbou prezidenta pripravili a schválili.
Pravdivý, ale nedostačujúci
Nedávny argument, že jeden z nich v rozprave hovoril, že sa to bude týkať všetkých oprávnených voličov, je síce pravdivý, ale nepostačujúci, keďže iné sa povedalo a iné je napísané. Odhliadnuc od toho, že poslanci často ani vôbec nevedia, o čom hlasujú, tobôž, aby tomu ešte aj rozumeli. Keď pritom ústavodarca nezabudol slovo „všetkých" vsunúť do článku ústavy o odvolaní prezidenta - prezident je odvolaný, ak za jeho odvolanie v ľudovom hlasovaní hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov - nemožno vylúčiť, že ústavodarcovi úplne stačil k zvoleniu prezidenta v prvom kole vyjadrený rozdiel medzi „nadpolovičnou väčšinou" a „najvyšším počtom" platných hlasov. Tento prípad však zrejme pri terajších voľbách nehrozí, a keď náhodou áno, rozlúskne ho po nich súd.
V rozpore s ústavou zatiaľ nie sú ani napríklad články zákona o voľbe prezidenta v súvislosti s kampaňou, jej financovaním a ďalšie, hoci podozrenie je v týchto prípadoch obrovské či hraničiace s istotou. List siedmich duchovných, ktorý nedávno rozčeril hladinu spoločnosti, nebol v súlade so zákonom nie preto, že odkazoval nevoľte Radičovú - to zákon pripúšťa - ale preto, lebo hlásal voľte Mikloška, čo zákon nepripúšťa. Aj tieto ustanovenia môže zhodnotiť súd po voľbách.