Už desať rokov trvá neschopnosť dohody USA a Číny v otázke globálneho otepľovania, ktorá ochromuje úsilie uzavrieť účinnú medzinárodnú dohodu. Práve preto bol taký sfušovaný Kjótsky protokol z roku 1997: USA ho odmietali podpísať a Čínu nezaväzoval kontrolovať svoje emisie skleníkových plynov, čím sa vyše 40 percent celkových svetových emisií vylúčilo spod pôsobnosti tejto zmluvy.
Spor medzi USA a Čínou by mohol mať rovnaký ničivý účinok na pokus dohodnúť náhradnú zmluvu v Kodani koncom tohto roka, takže Washington a Peking si najprv musia vyriešiť vzájomné nezhody. Tie možno zahladiť len na najvyššej úrovni - a neostáva už veľa času, takže to, čo treba, je stretnutie na najvyššej úrovni medzi týmito dvoma krajinami.
Oni sa pridajú
John Holdren, hlavný vedecký poradca prezidenta Obamu, už roky presadzuje takúto akciu. Minulý rok mi v rozhovore povedal: „Vediem výskumné projekty v spolupráci s vládnymi organizáciami, think-tankmi, univerzitami v Číne a Indii o klimatických zmenách a o tom, čo s nimi. A môžem povedať jedno: Číňania a Indovia nie sú menej informovaní a menej ustarostení ohľadom tohto projektu než my v Spojených štátoch, Kanade či v Európe. Čakajú, že my to budeme viesť; sčasti preto, že my v industrializovanom svete sme dosiaľ zapríčinili väčšinu vecí. Chápu však, že klimatické zmeny im už škodia. Choďte a debatujte súkromne s politickými vodcami Číny a oni vám odcitujú výsledky štúdií ich vlastných čínskych klimatológov, ktoré ukazujú, že Číne dnes klimatické zmeny vážne škodia.
Podľa mňa sa Číňania a Indovia prihlásia ku globálnemu prístupu, aby znížili emisie skleníkových plynov v priebehu troch až piatich rokov, zatiaľ čo z USA sa stane z oneskorenca vodca. Čakajú na nás, že to urobíme my, ale oni sa pridajú."
Po návšteve ministerky zahraničia Hillary Clintonovej v Pekingu 21. februára neprišlo žiadne vyhlásenie o summite USA - Čína, hoci Obama a prezident Chu Ťin-tchao už majú naplánované stretnutie počas aprílového summitu G 20 v Londýne. No padlo veľa narážok a náznakov, že sa celkom akútne schyľuje k summitu. Najšokujúcejšie bolo spoločné zverejnenie správy začiatkom januára zo strany Ázijskej spoločnosti a Pew Center O globálnych klimatických zmenách.
Správu vytvoril výbor pod vedením Stephena Cha, Obamovho nového ministra energetiky, a Johna Thorntona, vytypovaného za nového amerického veľvyslanca v Číne. John Holdren patril medzi jej autorov. Výslovne vyzýva prezidenta Obamu, aby usporiadal summit s čínskym vedením o klimatických problémoch.