Všetky detské jasle sú v týchto dňoch v Japonsku obsadené. Mnohé matky už vraj zapísali deti do poradovníka a čakajú, kým sa nejaké miesto uvoľní. Aj to je dôsledok finančnej krízy.
Ak manžel prišiel o prácu, alebo mu výrazne znížili plat, musí do práce nastúpiť manželka, ktorá bola doteraz ženou v domácnosti a starala sa o deti. Rodina potrebuje mať príjem na platby aj na sporenie. Preto sa v tomto období ľudia usilujú zbytočne neutrácať. Lenže bez investovania sa ekonomika nemôže pozviechať.
Krajiny zasiahnuté finančnou krízou odštartovali mimoriadne ekonomické stimuly na jej oživenie. Na Slovensku som počul o zavedení príspevku na nákup nového auta, ak staré odovzdáte do šrotu. Japonské plány sú jednoduchšie. Každá osoba s trvalým pobytom v Japonsku vo veku od 18 do 64 rokov dostane od štátu hotovosť vo výške 12-tisíc jenov (90,60 eura), občania vo veku do 18 rokov a nad 65 rokov 20-tisíc jenov (151 eur). To znamená, že príspevok dostanú novonarodené bábätká aj cudzinci s trvalým pobytom v Japonsku.
Ja príspevok od japonskej vlády nedostanem, pretože mám trvalý pobyt na Slovensku. Cieľom tejto stimulačnej akcie je povzbudiť ľudí, aby míňali, aby si za nečakane získané peniaze niečo kúpili. Sú však aj takí, ktorí si príspevok zasa len priradia k svojim úsporám. Najlepšie by však bolo – a to bol zámer – minúť príspevok okamžite, bez zbytočného rozmýšľania, kúpiť si niečo neplánované.
„Skvelé, práve som mal v pláne kúpiť si nový nábytok!“ Tak toto je príklad toho, ako si vláda využitie peňažného príspevku nepredstavovala. Vy ste si totiž chceli kúpiť nábytok tak či tak, aj bez štátneho príspevku. Ak príspevok využijete takto alebo na zaplatenie účtu za mobil, nájomné či platbu dane, to ekonomiku naozaj nerozhýbe.